Лимон и ѓумбир – здрава комбинација која не е за секого

ФОТО: Pixabay

Секојдневното консумирање ѓумбир и лимон има бројни здравствени придобивки, но понекогаш треба да бидете внимателни со оваа комбинација. Ѓумбирот и лимонот се два природни производи кои секогаш треба да ги има во домот. Нивните својства се извонредни и можат да бидат корисни во различни ситуации.

Ѓумбирот и лимонот се одлични сојузници за оние кои се обидуваат да ослабат. Тие помагаат да се потисне чувството на глад, особено ако се зема како топол пијалок, а ѓумбирот помага за активирање на метаболизмот и го олеснува согорувањето на мастите.

Лимонот помага во детоксикација на телото и промовира диуреза, пишува „Нови лист“.

Својства на ѓумбир и лимон

Коренот од ѓумбир може да го подобри варењето, да спречи ферментација и формирање на цревни гасови, но може да го блокира и чувството на гадење.

Овој природен производ помага во ублажување на симптомите на настинка, болки во грлото и грип, е одличен лек за болка, на пример за време на менструалниот циклус, артритис или главоболки, а исто така го одржува нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Како што знаете, лимонот е особено богат со витамин Ц и затоа може да му помогне на телото побрзо да ги спречи или излечи настинките и грипот.

Сокот од лимон го стимулира црниот дроб, промовира елиминација на урична киселина и ја поддржува работата на цревата: затоа е многу ефикасен природен лек за прочистување и е достапен за секого.

Забележано е и дека поради присуството на лимонска киселина, сокот од лимон кој се консумира секој ден помага во растворање на жолчните камења, камења во бубрезите и наслаги на калциум кои можат да се акумулираат во бубрезите.

Како и ѓумбирот, лимонот помага и за подобрување на варењето, се бори против лошиот холестерол и има антибактериска моќ.

Ѓумбир и лимон, колку да се земе?

Можете да пиете шолја вода, лимон и ѓумбир секој ден веднаш штом ќе се разбудите, но ве советуваме овие две намирници да ги вклучите во остатокот од денот на друг начин.

Свежо цедениот сок од лимон е многу корисен, на пример, за подобра асимилација на растителното железо, па затоа се препорачува секојдневно да се консумира со зелен лиснат зеленчук или мешунки.

За да добиете максимална корист од ѓумбирот, треба да консумирате од 10 до 30 грама дневно.

Контраиндикации за ѓумбир и лимон

За оние кои страдаат од гастритис или чир, мешавината од вода, лимон и ѓумбир често не се препорачува бидејќи може да ги влоши симптомите.

Прекумерните дози на ѓумбир, од друга страна, може да предизвикаат металоиди, дигестивни и гастроинтестинални проблеми.

Ако земате лекови и сакате да користите ѓумбир на дневна основа, подобро е да го прашате вашиот лекар за мислење.

Сокот од лимон, пак, нема специфични контраиндикации освен ако не се претера.

Посебно е важно да се запамети дека лимонот секогаш се додава како последна состојка и дека никогаш не треба да се готви бидејќи на овој начин се губат повеќето негови својства, особено количината на витамин Ц.

Comments are closed.