Шеќерот влијае и на расположението, стресот…

ФОТО: Getty images

Намалувањето на шеќерот во вашата секојдневна исхрана ви носи многу придобивки. Неговите штетни ефекти врз физичкото здравје одамна се познати, а неговото влијание врз менталното здравје објаснува како прекумерното внесување влијае на вашето расположение, стрес, депресија, анксиозност и слични состојби.

Додадените шеќери се најопасни и ги има во повеќето преработени намирници. Таквата храна изобилува со овој сладок додаток. Ако често се прашувате зошто се чувствувате лошо или депресивно, внимавајте што јадете. Можеби токму овој скриен додаток е виновен за вашата ментална состојба.

Храна богата со додадени шеќери се пржена храна, преработено месо, засладени десерти, газирани пијалоци и бројни сокови и пијалоци. Оние кои се користат во овие облици на храна немаат никаква вредност и често доаѓаат во комбинација со штетни состојки.

Многу луѓе посегнуваат по слатки кога се чувствуваат нервозни или под стрес, за да го намалат чувството на напнатост што го чувствуваат. Ваквото однесување дава моментално олеснување, кое подоцна лесно се претвора во чувство на тага и замор. И зачестеноста на споменатата навика може да го зголеми ризикот од дебелина и болестите што доаѓаат со неа.

Шеќерот се смета и за виновник за наглото зголемување на гликозата во крвта, што можете да го препознаете по замор, вртоглавица, слаба концентрација и агресивно однесување. Ја оштетува забната глеѓ, предизвикува таложење на наслаги и доведува до појава на лош здив.

Премногу шеќер може да ја остави вашата кожа збрчкана, уморна и досадна бидејќи ги оштетува колагенот и еластинот, кои ви се потребни за здрав изглед на кожата.

Создавањето акни е поврзано и со високото внесување на оваа штетна состојка поради хормоналните флуктуации што ги зафаќа.

Запирањето на неговата потрошувачка не е лесна задача. Кога ќе престанете да користите одредена состојка, вашето тело може да реагира на неочекуван начин. Ќе почувствувате несакани ефекти како што се раздразливост, замор и збунетост.

Почестете се со омиленото задоволство од време на време, но без да претерувате. Престанете да додавате бел шеќер во вашето тело, исфрлете ја преработената храна од вашето дневно мени и свртете се кон здрави природни засладувачи.

Comments are closed.