Ова е причината зошто понекогаш чувствуваме глад навечер

Дали некогаш сте се будите среде ноќ со чувство на глад? Ако тоа се случува повремено, не треба да се грижите, но ако е честа појава, треба да видите во што е проблемот.

Кристен Л. Натсон, професорка по неврологија, заклучи дека е „невообичаено“ што се будиме во текот на ноќта со чувство на глад, бидејќи нашите биолошки часовници не очекуваат да јадеме тогаш.

Експертите открија некои од причините зошто сме гладни.

Не јадете доволно во текот на денот

Ако не внесувате доволно калории во текот на денот, може да се разбудите гладни среде ноќ.

„Доколку држите диета или се ограничувате на кој било начин, како на пример прескокнување оброци или прекумерно вежбање, можеби нема да внесувате доволно калории во текот на денот“, вели Алиса Ремзи, нутриционист.

Не спиете доволно

Нарушувањето на сонот може да ја отфрли рамнотежата на хормоните кои го регулираат апетитот – грелин и лептин, што може да предизвика да станете гладни и да посегнете по храна со висок процент на јаглехидрати.

„Претходните експериментални истражувања го поврзуваа губењето на сон со зголемен апетит“, додаде Натсон.

Под стрес сте

Понекогаш гладот ​​не е она што ве буди. Причината може да биде одговорот на телото на стресен период од животот. Кога ќе се разбудите, може да се свртите кон храна за да се смирите.

“Емоционалното прејадување секако може да ги забави вашите мисловни процеси. Ако вашето тело ја вари храната, може да ја смири анксиозноста што ве спречува да заспиете. Храната, за жал, е многу ефикасен начин да заборавите на лошите мисли”, вели Кели Алисон, професорка. за психологија и директор на Центарот за тежина и исхрана на Универзитетот во Пенсилванија.

Имате синдром на ноќна исхрана

Ако често се будите со чувство на глад, неколку пати во текот на неделата, ова може да биде знак за нарушување наречено „синдром на ноќна исхрана“.

Луѓето со ова нарушување консумираат значителен дел од дневните калории после вечерата, бидејќи имаат мала желба за храна во текот на денот. Се случува да страдаат и од нарушувања на расположението кои се влошуваат во текот на ноќта, да имаат проблеми со спиењето и да веруваат дека треба да изедат нешто за повторно да заспијат, пишува HuffPost.

Comments are closed.