Како да се зајакне имунитетот и да се спречи враќањето на вирусот?

ФОТО: pixabay

Настинките и другите вирусни заболувања можеби отсуствуваа во последните две години поради носење маски, одржување на физичка дистанца и други пандемични ограничувања, но оваа зима тие би можеле да се вратат.

Вакцинацијата против ковид и грип може да помогне, но има повеќе што можете да направите за да го зајакнете вашиот имунолошки систем за да се борите против инфекциите.

Пијте доволно вода

Премалку внесување вода ја ослабува природната бариера на слузокожата на грлото, фаринксот и носот, тврди Инго Фробозе, професор на Спортскиот универзитет во Келн.

Во исто време, исто така го ослабува ткивото на белите дробови, што го олеснува животот на патогените микроорганизми.

За секој килограм телесна тежина треба да пиете 30 милилитри течност во текот на денот, по можност вода или незасладен чај. Ако, на пример, имате 70 килограми, тоа значи дека ви требаат 2,1 литри течност дневно.

Frobose вели дека најдобро е да започнете прво наутро и да стекнете навика да пиете голема чаша вода веднаш по станувањето.

Јадете храна богата со железо, цинк и селен

Семките од сусам, семките од тиква, овесот и леќата имаат нешто заедничко – тие се богати со доволно количество железо и цинк.

Овие микронутриенти можат да обезбедат добра функција на Т-клетките кои детектираат вируси во телото.

Селенот, исто така, ја помага одбраната на нашето тело и може да се најде во жолчките, кикиритките, цели зрна и скушата.

Frobose тврди дека со здрава, но разновидна исхрана, не се потребни никакви додатоци.

Најдете време за одмор

Стресот му штети на телото, вклучувајќи го и имунолошкиот систем. Го намалува бројот на имуните клетки во крвта.

Ова е дополнителна причина да му дозволиме на нашето тело редовен одмор. Дури и неколку минути одмор го намалува нивото на стрес.

Вежбајте

Вежбањето е многу корисно, не само затоа што го зајакнува вашиот имунолошки систем туку и го подобрува вашето расположение.

Но, Frobose советува да не се пренапорува. Наместо тоа, одберете што ви одговара најдобро, без разлика дали тоа е трчање или лесна прошетка.

Comments are closed.