Како една чаша бело вино дневно влијае на здравјето?

ФОТО: Pixabay

Белото вино може да биде дел од здрав начин на живот доколку го пиете умерено. Според експертите, препораката за умерено консумирање вклучува една до две чаши вино дневно. Но, што точно се случува со вашето тело кога пиете бело вино секоја вечер?

Како што пишува Eat This, Not That, има некои бенефиции, како и негативни страни во секојдневното консумирање бело вино.

Проблеми со спиењето

Иако често слушаме дека луѓето полесно и подобро спијат со алкохол, вистината е нешто поинаква. Така барем велат експертите, кои со истражување заклучиле дека алкохолот всушност може да го наруши нормалниот ритам на спиење.

Ако одлучите да пиете бело вино секој ден, пијте го најмалку два часа пред да заспиете, во спротивно тоа би можело да влијае на квалитетот на сонот и можеби да предизвика несоница.

Вишокот тежина

Во просек, белото вино содржи околу 123 калории по чаша, што значи дека ако пиете неколку чаши вино секоја вечер, тоа може да додаде повеќе од 300 дополнителни калории, што може да предизвика вишок килограми.

Добро здравје на срцето и крвните садови

Белото вино, сепак, според експертите има одредени придобивки. Повеќето од нив се однесуваат на здравјето на срцето и крвните садови. Истражувањата покажаа дека белото вино содржи антиоксидантни соединенија кои го одржуваат здравјето на срцето, но научниците предупредуваат на умереност кога станува збор за неговото консумирање.

Една до две чаши дневно се дел од максимумот што човек треба да го испие за да нема несакани ефекти.

Може да пиете премногу…

Исто така, многу е важно да се напомене дека количината на вино што ја пиете игра важна улога за вашето здравје. Според неодамнешните истражувања, прекумерното пиење се дефинира како пиење пет или повеќе пијалоци дневно.

Значи, ако вашето вечерно уживање во бело вино се претвори во пиење речиси цело шише, тогаш ова се смета за прекумерно пиење и го зголемува ризикот од здравствени проблеми како што се висок крвен притисок, срцеви заболувања, мозочен удар, заболувања на црниот дроб и одредени форми на рак. , предупредуваат лекарите, пренесува Index.hr.

Comments are closed.