Дали јадете сирење секој ден ? Нутриционист одговара колку е здраво

ФОТО: Waldemar Brandt on Unsplash

Имаме на располагање толку многу добри сирења, фета, домашно младо сирење, пармезан, сирење, бри, чадено сирење… Тешко е да се избере кое и навистина е тешко да се одлучи, но дали е здраво да се јаде сирење секој ден?

Нутриционистите го имаат одговорот. Една од нив, Бони Табо Дикс, е специјализирана за оваа тема и вели дека одговорот на прашањето за секојдневно консумирање сирење се сведува на три работи:

какво сирење јадете
колку сирење јадете
каква е вашата здравствена состојба
Секако, ако сте нетолерантни на лактоза, тогаш не треба да јадете многу сирење. Исто така, ако имате срцеви заболувања, размислете за сирење со помалку натриум и масти, вели овој светски познат нутриционист.

Кои се придобивките од секојдневното консумирање сирење?
Ако јадете само 30 грама сирење, можете да добиете до 10 грама протеини и повеќе, но повеќето сирења содржат помеѓу пет и седум грама протеини по порција. За споредба, едно јајце има шест грама протеини, па со додавање на сирење во вашиот оброк, можете да го зголемите дневниот внес на млечни протеини. Протеинот е важен затоа што ќе ве држи сити подолго од оброк кој не содржи протеини. Протеините се важни не само за ситост, туку и за стабилизирање на нивото на шеќер во крвта, а исто така се важни и за градење и одржување на мускулите. Дневната препорака за внес на протеини е 0,8 грама на килограм, според здравствената публикација Харвард. Затоа, ако човек има 70 килограми, треба да јаде 56 грама протеини секој ден.

Едно парче сирење има од 150 до 300 милиграми калциум, а на повеќето луѓе им требаат околу 700 до 1.200 милиграми дневно за одржување на здравјето на коските. Меките сирења, како што се крем и бри, содржат два до пет проценти од препорачаниот дневен внес на калциум, додека пармезанот содржи приближно 30 проценти.

Со сирењето можете да обезбедите внес на важни витамини и хранливи материи, како што се витамин А, К, Д и Б12, како и цинк. Сирењето содржи доволна количина на витамин А, кој не само што е важен за здравјето на очите, туку содржи и антиоксиданси. Покрај тоа, сирењето содржи добри количини на витамин Б12, клучна хранлива материја за функционирањето на нервниот систем.

Исто како јогуртот и другата ферментирана храна, сирењето содржи и пробиотици. Сирењата како швајцарско, гауда, чедар, едамам и свежото сирење содржат бактерии кои го одржуваат здравјето на цревата.

Кои се негативните страни на секојдневното консумирање сирење?
Парче сирење може да има до 450 милиграми натриум.

  • Едно парче не е трагедија, но неколку можат да бидат – вели нутриционистот.

Некои сирења, се разбира, имаат повеќе натриум, на пример пармезан и фета, отколку моцарела, швајцарско и матоне сирење. Според упатствата за исхрана, возрасните треба да го ограничат внесот на натриум на помалку од 2.300 милиграми дневно, што е околу една кафена лажичка сол.

Ако сакате да уживате во сирењето и да се придржувате до диета со малку натриум, најдобро е да ги прочитате етикетите. Ова ќе ви даде информации за тоа кои сирења можете да ги јадете и во кои количини.

Ако јадете повеќе од 30 грама сирење, ќе го зголемите и нивото на заситени масти, вели Тауб-Дикс, па затоа е важно да размислите за количината. Исхраната богата со заситени масти е поврзана со срцеви заболувања, па затоа препораката е да го ограничите дневниот внес на заситени масти на не повеќе од пет до шест проценти од вкупните калории.

Полномасните млечни производи како што се јогуртот, кефирот и сирењето, особено нивните хранливи материи и антиинфламаторни својства, може да имаат позитивно или неутрално влијание врз здравјето на срцето, според истражувањето објавено во списанието Foods. Дополнително, прегледот од 2020 година објавен во списанието Nutrition Reviews покажа дека внесот на заситени масти не е единствениот виновник за срцевите заболувања.

Дали е лошо да се јаде сирење секој ден?
Без разлика кој тип на сирење ќе го изберете, треба да се придржувате до препораката од 30 грама дневно.

– Иако технички можете да јадете малку сирење со секој оброк, тоа не значи дека треба. Сирењето е одличен извор на протеини, витамини и минерали, но има и други намирници со чија помош можете да внесете хранливи материи, но и здрави масти – објасни Матоне.

Но, конечниот одговор е дека е сосема добро да се јаде сирење секој ден. Се разбира, секогаш можете да додадете овошје и зеленчук во сирењето за да додадете што повеќе хранливи материи и антиоксиданси.

  • Јадењето сирење за време на секој оброк може да го намали внесот на други протеини и масти кои ни се потребни. Затоа е важно да се насочите кон различни намирници бидејќи со јадење премногу сирење, можете да го ограничите внесот на друга храна – објаснува нутриционистот.

Тоа значи дека можете да јадете сирење секој ден, но не со секој оброк.

Comments are closed.