Храна која ќе го зајакне вашиот имунолошки систем

Покрај маските, суплементите кои ќе го зајакнат вашиот имунолошки систем се едни од најбараните артикли во аптеките овие денови. Но, можеби е подобро да јадете храна која ќе го зајакне вашиот имунолошки систем наместо да користите додатоци. Тоа е затоа што хранливите материи од храната се најмоќни и дополнително содржат многу не толку релевантни, но добри хранливи материи кои ќе го зајакнат вашиот имунолошки систем, кои ги нема во повеќето суплементи.

Еве листа на некои намирници кои ќе го зајакнат вашиот имунолошки систем.

Бабура пиперка
Портокалите не се единствената храна која ќе го зајакне вашиот имунолошки систем и содржи витамин Ц, кој е надалеку познат по тоа што штити од инфекции. Во игра се и бугарските пиперки, кои дури содржат двојно повеќе витамин Ц од агрумите, што ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Пилешко

Животинската храна која содржи цинк, како што е пилешкото, подобро се апсорбира од растителната храна, како што се мешунките. Доволни се 8 mg за жени, а 11 mg за мажи. Околу 85 грама пилешко може да обезбеди околу 2,4 мг цинк, а пилешкото како храна што ќе го зајакне вашиот имунолошки систем би било добро да е без кожа, месото да биде тенко, а маснотиите да се отстранат.

Печурки
Вашиот имунолошки систем најдобро функционира кога има доволно глутатион за заштита и помош на клетките во имунолошкиот систем. Вашето тело го произведува овој моќен антиоксиданс, но со возраста, неговото ниво може да се намали. Печурките се храна која ќе го зајакне вашиот имунолошки систем и ќе го обезбеди овој антиоксиданс.

Спанаќ

Спанаќот е на листата на намирници кои ќе го зајакнат вашиот имунолошки систем не само затоа што е богат со витамин Ц, туку и полн со антиоксиданси кои ја зголемуваат способноста на имунолошкиот систем да се бори против инфекции. Но, внимавајте да не го преварите спанаќот, бидејќи хранливите материи и витамините лесно се уништуваат со топлина.

Папаја
Веројатно не јадете многу папаја, но можеби можете да започнете. Папаја има 157 проценти од дневниот препорачан внес на витамин Ц, и како таков е храна која ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Папајата содржи и ензим погоден за варење кој има антиинфламаторно дејство, како и фолати, витамини од групата Б и витамин А. Папаја е исто така идеална состојка во различни слатки, што ја прави убава и корисна комбинација.

Јогурт
Не само што е добар за варење, јогуртот ја намалува и сериозноста на настинките и грипот. Истражувањата покажаа дека пробиотиците во ферментираната храна ви помагаат да имате посилен имунолошки систем. Јогуртот содржи и цинк, витамин А, калциум, калиум и јаглехидрати кои му помагаат на телото да се опорави.

Comments are closed.