7 растенија кои се добри за отпорност и закрепнување на организмот

ФОТО: Brooke Lark on Unsplash

Народната медицина отсекогаш се потпирала на бројни растенија, бидејќи природата ни дава состојки кои можат да бидат незаменливи во борбата за отпорност и закрепнување на организмот, а тоа е особено важно во време кога се присутни многу вируси.

Сите веќе научивме во изминатите неколку години дека исхраната е важен дел од здравствената заштита и дека на природен начин може да се влијае на имунитетот на телото. Многу растенија кои не се воопшто ретки или егзотични можат да ни бидат сојузници и да ни помогнат да бидеме поотпорни и полесно да се опоравиме од настинка или вирус.

Жалфија

Жалфијата е член на семејството нане и се користи во традиционалната медицина за лекување на многу болести, вклучувајќи чиреви, воспаленија, ревматизам итн. и флавоноиди, а има и антивирусни својства и антимикробни својства кои можат да влијаат и на закрепнување од други болести.

Лук

Веројатно сите веќе знаеме колку е здрав и корисен лукот на многу начини. Го зајакнува нашиот имунолошки систем, спречува настинки и грип, а истражувањата покажаа дека има многу состојки кои ги ублажуваат со зајакнување на имунолошките функции на клетките на нашето тело.

Ехинацеа

Ехинацеа се наоѓа во многу природни лекови, како суплементи, чаеви, тинктури и пастили и се користат речиси сите нејзини делови. Постои една варијанта што домородните Американци ја користеле за лекување на многу болести, вклучително и вируси, а истражувањата покажале дека ехинацеата може да помогне во лекувањето на респираторните инфекции и разните грип.

Ѓумбир

Ова е растение кое е основа на ајурведската медицина многу долго време, од кое се прават чаеви, пастили и еликсири. Може да се купи свеж или во прав и да се додаде и во слатки и во солени јадења, па дури и во вода наутро пред појадок. Соединенијата кои се наоѓаат во него ја спречуваат репликацијата на вирусите и би можеле да го спречат нивното навлегување во клетките на телото.

Морач

Припадник на семејството на моркови, а одличен е против одредени вируси поради количината на антиоксиданси, како и антивирусни својства и јакнење на имунитетот. Конкретно, анасонот го намалува воспалението и на тој начин може да ги спречи болестите кои се јавуваат по воспаление и на овој начин се бори и против вирусните инфекции.

Босилек

Постојат неколку сорти на ова растение и секоја од нив има многу корисни својства и делува на имунолошкиот одговор на организмот при соочување со болести. А сите знаеме дека неговиот мирис делува антистресно, па затоа босилекот не е лош ниту за украсување на домовите.

Женшен

Уште едно растение кое е дел од традиционалната медицина, во случајов кинеската, и кое долго време се користи во лекувањето на многу болести. Докажано е дека е ефикасен против хепатитис Б, норовирус, вирусот коксаки и други болести, а треба да се направат дополнителни истражувања за неговата можна употреба и против други болести.

Comments are closed.