Пролетно чистење на организмот

Време е да се разбудите! По зимската хибернација, природата ја покажува својата моќ на регенерација. Носени од таа енергија, многумина ќе ја искористат оваа пролет за да работат на својот дом – да го превртат, исчистат детално, но уште поважно, треба да го искористиме тој пролетен импулс и да си го средиме телото, како дом на нашата душа.

Имено, пролетта е идеално време за детоксикација на телото, бидејќи по периодот на славење и слава во кој традиционално се консумира потешка храна, таа носи свежо овошје кое е идеално за него! Освен тоа, во овој период од годината имаме повеќе сонце, за кое се знае дека е движечката енергија.

„Детоксикацијата е потреба на современиот човек. Воздухот што го дишеме е загаден, водата што ја пиеме често не е каква што треба, затоа што не е жива и од планините, храната што ја јадеме е полна со хемикалии, вештачки материи и токсини, месото е полно со хормони на стрес. Така, човекот е потопен во токсичен медиум и како резултат на тоа се јавува хроничен замор и главоболки, потешко се ослободува од стрес, менталните процеси се побавни, лизгање кон анксиозност, депресија и летаргија, има пад на имунитетот. , алергии, егзема, целулит, зголемена телесна тежина, лош здив, респираторни проблеми…“, објаснува г. мед. Драган Иванов, интернист и нутриционист.

По толку тешка зима, црниот дроб, кој е прочистувач на нашиот организам, се акумулира со токсини. Сликовито – го чистиме станот со правосмукалки, но еден момент мора да ја исчистиме кесата од правосмукалката. Тоа се прави преку процесот на детоксикација, објаснува д-р Иванов. „Најдобар начин за детоксикација е природниот начин. Тоа значи дека треба да се елиминира храната која содржи токсини, односно да се замени со храна која не ги содржи и на тој начин да се исчистат желудникот и цревата, како и црниот дроб и крвта. Одличен начин за чистење на цревата е да користите медицинска глина, зеолит или јаглен според правилните упатства за употреба.

Во суштина, процесот на детоксикација со храна значи конзумирање на овошни и зеленчукови пијалоци.

„Препорачувам овошни сокови за наутро. Моментално имаме јаболка, круши, портокали, лимони, а можеме да користиме и замрзнати цреши, јагоди, малини, капини, боровинки… попрво да ги изблендирам отколку да ги цедам, бидејќи така остануваат корисни влакна во пијалокот… Пред овие смути, можете да пиете лимон и грејпфрут со вода, што се препорачува преку ден, па дури и навечер кога има пад на енергијата. За попладне ви препорачувам зелени сокови со спанаќ, блитва, стебленце целер, а ако не ви се допаѓа тој вкус, можете да го посипете со морков, цвекло, лимон, банана или јаболко“, вели д-р Иванов.

Ваквите пијалоци се полни со витамини и минерали, ензими кои започнуваат метаболички процеси и хлорофил со многу позитивни и превентивни терапевтски ефекти. Како такви, тие имаат ефект на еден вид инфузија, и ќе му дадат на телото дополнителна енергија.

„Во оваа диета, ние всушност ја користиме целата енергија што ја имаме за да работиме на мозокот и мускулите. Нашата енергија нема да оди во варење, најчесто тешко сварлива храна. Имено, најмногу енергија што човекот ја има во телото ја троши на варење на храната! Соковите речиси веднаш влегуваат во крвотокот од цревата, што на некој начин ни дава дополнителна енергија за извршување на други задачи, а во исто време го чистиме организмот. Во исто време, мозокот почнува да произведува поголема концентрација на хормони на среќа – серотонин и мелатонин, хормони на регенерација и долговечност. Дополнително, ние сме на автофагија, што има и свои позитивни ефекти“, објаснува Драган Иванов.

За да се исчисти организмот, оваа диета треба да трае седум дена. За оние кои се поиздржливи и поупорни, можеби две недели, а кои не издржуваат седум, нека имаат на ум дека три дена се подобри од ниеден! Оние кои се обиделе и виделе дека е изводливо и ефективно, би можеле, на пример, да остават еден ден во неделата во иднина за ваков тип на чистење. Можеби понеделник, како и денот по викендот во кој обично повеќе се препуштаме на хедонизмот.

За време на процесот на детоксикација, пожелно е да се движите наоколу, да ги изведувате вообичаените тренинзи, но не треба да претерувате. Овој тип на диета се препорачува за сите здрави возрасни лица, но и за оние кои патат од хипертензија, дијабетес, атеросклероза, зголемени маснотии, стомачни проблеми и килограми, додека неухранетите не би сакале ваков тип на исхрана.

За време на детоксикацијата, покрај непожелните намирници, секако треба да се откажете и од цигарите и кафето! Ако сте навикнати на кофеин во организмот, подгответе се за главоболка која, барем судејќи според личното искуство на потписниците на овие редови, ќе помине за ден-два. А покрај наградата да знаете колку можете да бидете упорни, ќе добиете и подарок во вид на потенок струк за дочек на летото, бидејќи во зависност од вишокот што ќе го внесете во овој процес, можете да изгубите од 2 до 5 килограми!

Comments are closed.