Што можат есенцијалните масла да ни направат?

ФОТО: Unsplash

Првата асоцијација со есенцијалните масла е секако релаксација и може да им помогне на луѓето кои практикуваат јога да воспостават концентрација и мир. Во вториот случај, најдобро е кога неколку капки се истураат во дифузор со вода. Сепак, нивната примена е широка, па затоа во денешниот текст се обидовме да издвоиме неколку предлози кои можат да ви донесат просперитет на повеќе нивоа. Мала количина е доволна за да го постигнете саканиот ефект, па на вас останува да го изберете етеричното масло според вашиот вкус или потреби. Знаеме дека сте нетрпеливи, затоа полека се движиме…

  1. Етеричните масла ни помагаат полесно да се опуштиме и да ја спречиме несоницата, а најмногу може да ни помогне етеричното масло од лаванда, поради неговото смирувачко дејство.
  2. Поради хербалниот состав, овие масла ја ублажуваат анксиозноста. Ова е вредна акција, особено во моменти на стрес, како што бевме сведоци во последните месеци.
  3. Тие се ефикасни во отстранувањето на мозолчињата, поради нивното антиинфламаторно дејство, како чајно дрво или цитрус.
  4. Елиминирајте ја мускулната тензија, особено ако се користи за масажа. Совет е да нанесете етерично масло од рузмарин или камилица.
  5. Помагаат за зајакнување на косата, а за таа цел најдобро е да користите етерично масло од сандалово дрво. На овој начин можете успешно да го решите проблемот со кршливата коса.
  6. Доколку сакате посвеж воздух дома, додадете неколку капки есенцијално масло од мајчина душица во дифузер исполнет со вода.
  7. За зајакнување на имунолошкиот систем, кој е вреден во овие епидемиолошки околности, користете есенцијално масло од еукалиптус.
  8. Конечно, можете да користите етерично масло од лаванда во случај на каснување од инсекти и брзо ќе почувствувате олеснување.

Comments are closed.