Голема трагедија во Бугарија: Жртвите се од Скопје, Струмица, Битола и Велес

Printscreen – BGNES

Утрово Македонија се разбуди со големата трагедија во Бугарија каде се случи тешката сообраќајна несреќа откако се запали автобус и загинаа 46 патници, а седум успеале да се спасат.

Според информациите во Бугарија 17 годишно девојче и шест возрасни патници се примени во болница во Софија и се наоѓаат надвор од животна опасност. БТВ јавува дека жртвите од трагедијата што се случи со македонскиот автобус на автопатот „Струма“ во Бугарија, се од Скопје, Струмица, Битола и Велес.

Printscreen – BGNES

Автобусот синоќа нешто по 21 часот влегол преку граничниот премин Капитан Андреево. Околу 3:00 часот се случила сообраќајната несреќа на автопатот во правец од Софија кон Благоевград.

Printscreen – BGNES

Според првичните инфорамции од надлежните органи четири автобуси од скопската компанија „Беса Транс“ патувале викендот за Турција.

Printscreen – BGNES

За големата трагедија која ја потресе Македонија известија речиси сите светски медиуми.

Printscreen – BGNES

Comments are closed.