Повторно голем број на новозаразени во Струмица, почина едно лице

Во последните 24 часа се направени 4.618 тестирањe, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 253
• Тетово – 105
• Гостивар – 44
• Куманово – 36
• Струмица – 32
• Кичево – 26
• Прилеп – 24
• Дебар – 19
• Битола – 18
• Штип – 16
• Свети Николе – 14
• Струга – 13
• Велес ,Кавадарци и Охрид – по 12
• Ресен – 7
• Кочани, Гевгелија и Кратово – по 5
• Виница – 4
• Неготино – 3
• Берово и Пехчево – по 2
• Крива Паланка,Радовиш, Валандово, Богданци и Македонски Брод – по 1

Пријавени се 27 починати лица: 7 починати лица од Тетово ( 49г, 69г, 71г, 74г, 74г, 81г и 89г), 6 починати лица од Гостивар ( 37г, 65г, 71г,72г,74г и 76г), 5 починати лица од Скопје ( 49г, 60г, 68г, 78г и 87г),по 2 починати лица од Дебар(49г и 61г) , Свети Николе (58г и 73г) и Струга(36г и 77г), и по едно починато лице од Куманово (63г), Струмица (56г) и Велес (69г) . Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 403 оздравени пациенти од:
• Скопје – 108
• Гостивар -103
• Куманово -31
• Кичево и Дебар – по 20
• Струмица и Кавадарци – по 15
• Прилеп и Штип – по 12
• Битола – 9
• Тетово – 8
• Свети Николе – 7
• Кочани ,Берово и Валандово – по 6
• Велес ,Гевгелија и Кратово – по 5
• Ресен и Пехчево – по 3
• Македонски Брод – 2
• Делчево и Пробиштип – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.149.699 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.330, бројката на оздравени пациенти е 155.101, на починати е 5.869, а бројот на активни случаи изнесува 14.360.

Comments are closed.