Нови 18 лица од Струмица позитивни на Ковид-19 и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 1999 тестирања, а регистрирани се 530 нови случаи на ковид-19 во:133556945_2584932985147052_6718621574442004654_o
-Скопје 229
-Куманово 37
-Штип 10
-Прилеп 37
-Тетово 5
-Струга 13
-Велес 14
-Битола 24
-Охрид 28
-Кавадарци 32
-Гостивар 13
-Гевгелија 9
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 1
-Кочани 5
-Демир Хисар 1
-Пехчево 8
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 2
-Кратово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 4
-Ресен 8
-Неготино 12
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (79, 75, 68, 78, 70, 84 и 83г), еден од Куманово (69г), четири од Прилеп (68, 88, 50 и 71г), еден од Тетово (53г), три од Струга (56, 84 и 81г), двајца пациенти од Битола (62 и 74г), тројца од Охрид (66, 65 и 79г), двајца од Гостивар (68 и 82г), двајца од Струмица (74 и 62г) и еден пациент од Делчево (56г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 538 оздравени пациенти од:
-Скопје 259
-Куманово 24
-Дебар 11
-Штип 14
-Прилеп 25
-Тетово 32
-Велес 17
-Битола 19
-Кавадарци 21
-Гостивар 18
-Гевгелија 11
-Струмица 15
-Крива Паланка 6
-Радовиш 8
-Кочани 6
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 3
-Пехчево 2
-Берово 5
-Валандово 3
-Виница 2
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 7
-Ресен 2
-Неготино 15
Досега во земјата се направени вкупно 392.376 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81425, бројката на оздравени пациенти е 58720, на починати е 2427, а бројот на активни случаи изнесува 20278.

Comments are closed.