ЖФК Тиверија ја преслуша ЖФК Шкендија

ЖФК Тиверија Струмица запиша убедлива победа од 5:0 над ЖФК Шкендија од Тетово, во натпревар од 12. коло од Првата женска фудбалска лига. Струмичанки по убедливата победа над екипата од Тетово остануваат и понатмау на петтото место на табелата со 26 освоени бодови, додека Шкендија е осма со 15 освоени бодови. Тиверија има негатива од 5 бода во однос на лидерот АСС Унитед од Струга.

ЖФК Тиверија Струмица - ЖФК Скопје 2014 - 1. коло

Во следното коло Тиверија ќе гостува во Нов Дојран, каде силите ќе ги одмери со СЦ Истатов, додека Шкендија во Тетово ќе одигра дерби со Љуботен.

Лидер на табелата е струшки АСС Унитед со 31 освоен бод, еден помалку шампионот Каменица Саса кој е втор, Деспина и Скопје го делат третото место со по 28 бодови, додека петта е Тиверија со 26. На дното од табелата е екипата на Кочани која се уште нема бодови, а место погоре е радовишка Плачковица која има три бодови.

Comments are closed.