Турново го загуби дербито во Делчево од Брегалница

Хоризонт Турново го загуби дербито во Делчево со 3:2 од домаќинот Брегалница во натпревар од 5. коло од Третата лига – Исток. Првото полувреме од дерби-пресметката заврши со 1:1. Во вториот дел двете екипи напаѓаа за гол и победа, а конечниот резултат на средбата гласеше 3:2.

Малеш - Хоризонт Турново, 3. коло- - ТМФЛ - Исток

Турново сега се наоѓа на шесттото место на табелата со 9 освоени бодови, додека Брегалница сега е четврта на табелата со 10 бодови. Во следното коло Хоризонт во Турново ќе има повторно дерби натпевар овој пат со Овче Поле од Свети Николе, додека Брегалница Делчево ќе гостува во Струмица каде ќе се соочи со екипата на Тиверија.

Comments are closed.