Градско дерби меѓу Академија Пандев и Беласица

Во сабота ќе се одигра градското дерби меѓу Академија Паднев и Беласица, кое првично требаше да се одигра минатиот викенд. Поради усогласување на новиот протокол, минатиот викенд немаше фудбал во Македонија, и сите натпревари беа одложени за овој викенд.

Работнички - Академија Пандев, 8. коло ПМФЛ

На „Благој Истатов“ во Струмица ќе се судрат двата струмички прволигаши, кои имаат лош старт во новата сезона. Беласица со само два освоени бодови е на дното од табелата, додека „пандевци“ успеаа да соберат 7 бода, и во моментот тие се на 11-тото место на табелата. Дербито ќе биде важно и за двете екипи, особено за Академија Пандев која ќе важи за благ фаворит и со победа и нови три бода, екипата ќе направи скок од едно место на табелата, доколку Ренова загуби или одигра нерешено со Шкендија.

Натпреварот ќе се игра со почеток од 13:30 часот, без присуство на публика поради пандемијата со Ковид-19.

Comments are closed.