Нови 27 лица од Струмица позитивни на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:Плоштад_Гоце_Делчев_Струмица_2
– Скопје 390
– Куманово 22
– Штип 28
– Прилеп 55
– Тетово 48
– Струга 9
– Велес 53
– Битола 31
– Охрид 18
– Кавадарци 24
– Гостивар 18
– Гевгелија 12
– Струмица 27
– Крива Паланка 10
– Радовиш 7
– Крушево 2
– Кочани 25
– Пробиштип 12
– Демир Хисар 4
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 3
– Валандово 6
– Виница 9
– Делчево 5
– Кратово 6
– Свети Николе 6
– Кичево 17
– Ресен 3
– Неготино 8
Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:
-Скопје 75
-Куманово 9
-Штип 10
-Прилеп 16
-Тетово 27
-Велес 6
-Битола 13
-Кавадарци 6
-Гостивар 5
-Гевгелија 14
-Струмица 14
-Радовиш 6
-Кочани 7
-Демир Хисар 2
-Берово 3
-Пехчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.

Comments are closed.