Во Струмица регистрирани нови 15 лица со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во:121233203_2516365902003761_4723911169606446945_o
– Скопје 189
– Куманово 14
– Дебар 2
– Штип 13
– Прилеп 19
– Тетово 27
– Струга 7
– Велес 12
– Битола 9
– Охрид 5
– Кавадарци 8
– Гостивар 6
– Гевгелија 15
– Струмица 15
– Крива Паланка 4
– Радовиш 10
– Крушево 1
– Кочани 13
– Пробиштип 3
– Македонски Брод 2
– Пехчево 2
– Берово 3
– Валандово 1
– Делчево 3
– Кратово 1
– Свети Николе 2
– Кичево 6
– Ресен 1
Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:
– Скопје 34
– Куманово 7
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 3
– Велес 1
– Битола 2
– Охрид 1
– Гостивар 8
– Гевгелија 2
– Струмица 1
– Крива Паланка 4
– Радовиш 2
– Пробиштип 2
– Берово 5
– Валандово 2
– Свети Николе 2
– Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20555, бројката на оздравени пациенти е 16099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671.

Comments are closed.