Стартот на новата сезона во Третата лига – Исток одложен

Одложен стартот на новата сезона од Третата македонска фудбалска лига – Исток, се’ уште нема информации кога би започнала новата сезона во ТМФЛ – Исток. Ждрепката е извлечена за новата сезона, двојките за првото коло се формирани, но стартот е одложен, неофицијално поради немање на можности за тестирање на екипити од Ковид-19 ? Исто така, неофицијално дознаваме дека две нови екипи побарале учество во Третата лига – Исток, станува збор за Работник од Лозово, екипа која до пред неколку сезони се натпревруваше во Третата лига, и новајлија од Пиперово, Струмичко ? Тоа значи дека при евентуално проширување на Третата лига – Исток, лигата би имала 12 екипи, на веќе постоечките десет, би се приклучиле новите две.

АРХИВА

АРХИВА

Но, сепак станува збор за неофицијални информации, на кои не би можеле со сигурност да се потпреме, што значи останува да причекаме во следниот период што ќе се случува со Третата лига – Исток. Во меѓувреме, третолигашите активно се подготвуваат за стартот на новата сезона со одигрување на пријателски натпревари.

Comments are closed.