Академија Пандев загуби од Шкендија во Тетово

Академија Пандев загуби на гостувањето во Тетово, со 2:1 од екипата на Шкендија, во натпревар од 6. коло од Првата македонска фудбалска лига. Домаќините први го отворија резултатот преку Ибраими во 38. минута од натпреварот. Во вториот дел, во 74. минута повторно Ибраими ја затресе противничката мрежа од белата точка, Сашко Пандев во 79. минута го намали резултатот на 2:1, воедно тоа беше и конечниот резултат.

Шкендија - Академија Пандев, 6. коло ПМФЛ

Шкендија е лидер на табелата со 14 освоени бодови, еден повеќе од второпласираниот Шкупи. Академија Пандев е на претпоследното 11-то место со 3 освоени бодови. Во следното коло „пандевци“ дома ќе играат против Силекс, додека Шкендија ќе патува во Битола, каде силите ќе ги одмери со Пелистер.

Comments are closed.