За 24 часа 4 нови лица од Струмица со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во:kovid
– Скопје 47
– Куманово 18
– Штип 3
– Прилеп 7
– Тетово 15
– Струга 3
– Велес 3
– Битола 3
– Охрид 1
– Кавадарци 2
– Гостивар 3
– Гевгелија 4
– Струмица 4
– Крива Паланка 2
– Радовиш 4
– Крушево 1
– Кочани 5
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 1
– Берово 3
– Делчево 2
– Свети Николе 3
– Кичево 2
– Ресен 2
Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74г), двајца од Тетово (68 и 55г) и еден пациент од Струга (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:
– Скопје 25
– Куманово 9
– Штип 3
– Прилеп 2
– Струга 3
– Охрид 2
– Кавадарци 2
– Крива Паланка 1
– Кочани 6
– Пехчево 3
– Берово 1
– Делчево 1
– Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16557, бројката на оздравени пациенти е 13792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2076.

Comments are closed.