Хоризонт се враќа, во првото коло од ТМФЛ – Исток против Раклиш

Екипата на Хоризонт од Турново по кратка пауза од една сезона повторно ќе се натпреварува во Третата македонска фудбалска лига (ТМФЛ) – Исток. Во првото коло од новата сезона, Хоризонт ќе се соочи со Раклиш на гостински терен во Радовиш.

Хоризонт Турново - Металург - 15.05.2016

Хоризонт важеше за многу успешна екипа која се натпреваруваше во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), а играше и квалификации за Лига Европа. Клубот испадна во Втората лига, од каде потоа испадна и во Трета лига, а во сезона 2018/19 беше дисквалификуван од натпреварувањето, по што минатата сезона не се натпреваруваше, а од оваа сезона повторно се враќа на фудбалската сцена во Македонија, стартувајќи од Третата лига со најава за високи амбиции и влез во Втората лига.

Нивниот противник Раклиш од с. Раклиш – Радовиш, од минатата сезона започна да се натпреварува во Третата лига – Исток, за Раклиш оваа ќе биде втора сезона како дел од Трерата лига. Клубот претходно се натпреваруваше само во општинска (четврта) лига.

Натпреварот помеѓу Раклиш и Турново ќе се игра во недела (20 септември) со почеток од 16:00 часот.

Comments are closed.