Астраион сезоната ја стартува на домашен терен против Радовиш – календар за првиот дел од Суперлигата

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија се одржа ждрепката за првата фаза од новата сезона во Суперлигата. Сезоната ќе се игра во две групи од по 7 екипи. По извршувањето на ждрепката беше познат и распоредот на натпреварите, односно комплетирани се сите кола.

Во првото коло Астраион на домашен терен ќе игра против РК Радовиш. Во второто коло струмичани ќе гостуваат кај Пролет, во третото силите ќе ги одмерат со Струга на домашен терен. Во четвртото коло Астраион ќе гостува кај Јуниор од Кисела ВОда, во петтото коло ракометарите на Астраион ќе бидат слободни. Во шесттото коло на домашен терен Астраион ќе ја пречека екипата на Голдер Арт – КЛ7, додека во седмото коло струмичките ракометари ќе гостуваат во Охрид кај екипата на ГРК Охрид 2013.

Календарот од првиот дел на Суперлигата за група А и група Б:

Суперлига - распоред група А Суперлига - распоред група Б

Comments are closed.