Зоран Заев и СДСМ прогласија победа на изборите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев синоќа прогласи победа на коалицијата „Можеме“ на вчерашните парламентарни избори.

Според обработени податоци од 93,96 отсто од избирачките места, како што соопшти Државната изборна комисија (ДИК), коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, освоила 36,13 отсто од гласовите, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со 34,65, ДУИ 11,57, коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, Левица 3,96 и ДПА 1,48 проценти. Врз основа на првичните проекции, овие коалиции и партии ќе освојат мандати во новиот собраниски состав.108686669_10158855740582932_5611526533509488321_n 108681655_10158855740797932_2143402991229902770_n

По објавувањето на овие резултати од страна на ДИК, Заев на прес-конференција изјави дека коалицијата „Можеме“ е победничка на парламентарните избори, со освоени три пратеници повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и со можност за добивање на уште еден или два мандати.

Comments are closed.