Регистрирани нови 52 лица заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19.101050633_2399688330338186_796901035397349376_o

– Скопје 26
– Куманово 6
– Штип 7
– Тетово 9
– Струга 2
– Велес 1
– Кочани 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти, пациент од Скопје (73г), примен на клиниката на 21 мај и пациент од Велес (82г) хоспитализиран на 22 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (76г) примена на 21 мај и пациентка од Тетово (55г) примена на 27 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти.

– Скопје 16
– Тетово 10
– Велес 1
– Охрид 2
– Кратово 1

Досега во земјата се направени вкупно 27684 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Teтово, Велес, Куманово и Скопје, регистрирани се два позитивни случаи во градинка во Скопје и во Куманово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2129, бројката на оздравени пациенти е 1516, на починати е 126, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 487.

Comments are closed.