Потврдени се 18 нови случаи на ковид-19 – оздравени 21 лице

Со денешните оздравени 21 лице, досега имаме оздравени вкупно 200 пациенти.
Од денешните оздравени 16 се од Скопје, 3 од Куманово и 2 од Штип, сите се лекуваа во домашни услови.94422212_2367733723533647_3730430017155366912_o

Во изминатите 24 часа потврдени се 18 нови случаи на ковид-19. По градови:
– Скопје – 2
– Куманово – 9
– Штип – 2
– Тетово – 2
– Велес – 1
– Гостивар – 1
– Пехчево – 1
Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1225 лица.
Во изминатото деноноќие направени се 263 теста.

Починати се тројца пациенти позитивни на Ковид-19. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина една пациентка од Лабуништа на 46 годишна возраст, примена на 29 март, а подолг временски пердиод била на механичка вентилација, и еден 71 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 15 април.
Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Куманово на 63 годишна возраст, хоспитализирана во тешка состојба на 6 април и веднаш поставена на респираторна машина.

Comments are closed.