Зоран Балдовалиев потпиша за второлигашот Тиквеш од Кавадарци

Второлигашот Тиквеш од Кавадарци го претстави своето второто засилување и најавија пролетна офанзица кон Првата лига. Откако го обезбедија Ристе Илијовски, во Кавадарци пристигнува и Зоран Балдовалиев.

Зоран Балдовалиев - Беласица - Тиквеш

Тој игра на позицијата напаѓач, а во богатата кариера настапувал во голем број на клубови. Балдовалиев пристигна во Тиквеш од редовите на Ѓоучас од Грција, а настапувал и за Беласица, Турново, Ветспилс, Локомотив Плодвив и Софија, Академија Пандев и клубови од Грција, Швајцарија и кратко Саудиска Арабија. Тој имаше и епизодна улога во најдобрата репрезентација, каде што запиша 11 настапи и постигна два голови.

Од 36-годишникот се очекува да донесе искуство во самиот тим и да му обезбеди место во Првата лига. Тиквеш во моментот е на четвртата позиција во Втората лига – Исток со мала негатива во однос на Беласица, Брегалница и Кит Го од Пехчево.

Comments are closed.