Академија Пандев го победи Шкупи во Чаир во Купот на Македонија

Екипата на Академија Пандев забележа победа во првиот Куп натпревар, откако со гол во 93 минута славеше над Шкупи во Чаир, со 0:1.

Шкупи - Академија Пандев - Куп на Македонија 4-финале - во Чаир 10

Интересен, неизвесен и отворен натпревар за двете екипи, „Пандевци“ имаа многу среќа, најпрво затоа што Душан Чубраковиќ одбрани енал, а потоа одбрани и неколку зицери и одигра одлилен натпревар. Единствениот гол на овој натпревар го постигна Ристе Темелков во 93. минута од натпреварот, кога ја затресе противничката мрежа.

Шкендија во Тетово одигра 1:1 против Работнички, а исто така нерешено одигра и Струга Трим Лум во Струга против Ренова, 0:0. Во Штип се игра последниот Куп натпревар меѓу Брегалница и Лабуништа. Овој натпревар започна во 16:30 часот.

Реваншите од четвртфиналето од Купот на Македонија ќе се играат наредната година, во месец март.

Comments are closed.