ЖФК Тиверија запиша победа против ЖФК АС Јунајтед

Фудбалерките на ЖФК Тиверија Струмица запишаа нова победа, откако на домашен терен со 2:1 беа подобри од екипата на ЖФК АС Јунајтед од Струга, во натпревар од 12. коло од Првата женска фудбалска лига.

ЖФК Тиверија Струмица - фудбалерка

За ЖФК Тиверија оваа е десетта сезонска победа и со 31 бод се наоѓа на второто место на табелата, додека ЖФК АС Јунајтед е четврти со 27 освоени бодови. Во следното коло ЖФК Тиверија ќе гостува кај екипатана ЖФК Речица, екипа која е на осмата позиција на табелата со 16 освоени бодови.

Во однос на табелата, ЖФК Каменица Саса е лидер на табелата со 34 бодови, втора е ЖФК Тиверија со три бода помалку, ЖФК Деспина од Прилеп е трета со 28 бодови, по 27 бодови имаат АС Јунајтед кој е четврти и Шкендија која е петта на табелата, додека актуелниот шампион Драгон има 25 бодови и се наоѓа на шесттото место. На долниот дел од табелата е ЖФК Плачковица од Радовиш која е на последното 14. место и се уште нема освоено бодови, на 13-тото место е ЖФК Љуботен со 3 бодови, а место погоре е ЖФК Атлетико со 6 бодови.

 

Comments are closed.