Академија Пандев падна на третото место во Првата лига

Академија Пандев се сели на третото место на табелата во Првата лига, откако во 17. коло во Струмица загуби убедливо со 0:3 од Вардар. „Вардарци“ со оваа победа и официјално се есенски шампиони.

Академија Пандев - Вардар 17. коло ПМФЛ - Струмица 8

Шкендија со убедливата победа во Тетово против Шкупи од 4:0 се искачи на второто место, односно е на делба на истото, бидејќи има ист број на бодови со Академија Пандев, вкупно 27.

Силекс одигра реми со Работнички и останува на четвртото место на табелата со 24 бодови, додека Работнички е на десеттото место со 15 бодови. Македонија ЃП е петта со 23 бодови, исто толку бодови има и Струга Трим Лум, која е шестта, овие две екипи ремизираа во 17. коло. Шкупи по убедливиот пораз е седми со 22 бодови. Борец од Велес запиша победа над Ренова и се искачи на осмото место со 19 бодови, додека Ренова сега е деветта со 16 бодови, еден повеќе од Работнички.

Во следното коло Академија Пандев ќе гостува во Кратово кај Силекс, Вардар ќе биде домаќин во дерби натпреварот со Шкендија, Шкупи ќе игра дома против Македонија ЃП, Струга ТЛ ќе го пречека Борец, додека Ренова ќе игра прогив Работнички во дерби од дното на табелата.

Comments are closed.