Беласица гостува во Кавадарци кај Тиквеш

Беласица во 9. коло од Втората фудбалска лига – Исток, ќе гостува во Кавадарци, кај екипата на Тиквеш.

Screenshot_20191013-153244_Chrome

За Беласица ова ќе биде втор дерби дуел, откако во претходното коло на домашен терен играше против Брегалница, со резултат 0:0. Тиквеш во минатото коло одигра 2:2 со Победа и лидерската позиција на табелата ја препушти на Кожуф од Гевгелија, кој има 20 бодови, а исто толку има и Тиквеш.

Покрај овој дерби дуел, во ова коло се игра уште едно дерби меѓу Брегалница и Кожуф што практично значи дека овие два натпревари ќе го одлучат лидерот на табелата. При реми на Беласица и Кожуф, а евентуална победа на Беласица, тогаш струмичани би биле при на табелата.

 

Comments are closed.