Маска од мандарини за сува кожа

Зимата е сезона на цитруси, а тие не се само добри за здравјето, туку и за кожата.mandarini

Цитрусите се идеални за нега на кожата, па овој едноставен рецепт би бил правилен избор за спас за сувата кожа.

Од мандарината отстранете ја луспата, потоа истолчете ја. Додадете лажица павлака и убаво измешајте. Маската нанесете ја на претходно исчистено лице, и оставете ја да делува 15 минути. Отстранете ја со млака вода. По маската нанесете на лицето вообичаена хидратантна крема.

Маската од мандарина во текот на зимата нанесувајте ја еднаш неделно за да обезбедите хидратација на кожата неопходна за оваа сезона, особено ако таа е сува.

Comments are closed.