Старомодни, но вредни совети со кои ќе привлечете внимание

Да бидеш дама не значи да носиш бели ракавици и да организираш чајанки. Ако мислите дека изгледате малку неуредно, применете некои женствени навики и веднаш ќе бидете поразлични во очите на другите.landscape-1451272654-gettyimages-3248301

Уредна коса
Никогаш нема да изгледате како дама ако косата ви изгледа како птичјо гнездо. Сите наутро изгледаме како да сме се вратиле од војна, но ако косата постојано ви изгледа така, одберете фризура која е лесна за одржување.

Чисти чевли
Секогаш најважни се деталите. Ниедна дама не смее да си дозволи да се шета со валкани чевли, особено со кал на нив.

Cекогаш испеглани
Пеглањето можеби е досадно, но нема да изгледате убаво доколку се на вас е како изџвакано. Облеката пеглајте ја пред да ја ставите во плакарот, така ќе биде уредна и спремна за носење.

Маникир
Кратките нокти се поедноставни за одржување отколку долгите. Никогаш немојте да ги оставате ноктите со излупен лак, подобро избришете го и не нанесувајте друг ако немате време, отколку да го оставите веќе излупениот лак само затоа што немате време да нанесете нов.

Нежна шминка
Користете ја шминката за да ги прекриете своите недостатоци, но не и за да не можат да ве препознаат кога ќе ве видат. Нежната и побледа шминка е секогаш правилен избор и е многу полесна за поправки во текот на денот.

Бидете хидрирани
Сувата или црвена кожа не е привлечна. Ако и е потребна хидратација, особено преку зима, редовно нанесувајте хидратантна крема. Рацете се чувствителни скоро како и лицето, па затоа никогаш не ги заборавајте. Не заборавајте да носите ракавици.

Став
Добриот став не само што ве прави женствени, туку е и добар за вашето тело. Погледнете се во огледало. Правилното држење е најбрзиот начин до елегантен и женствен изглед.

Comments are closed.