Заменете ги скапите козметички препарати со лимон

Лимонот е една од најпопуларните состојки во маските за лице давајќи ѝ на кожата мек и тониран изглед но и витамините кои ѝ се потребни. Но лимонот е одличен и за хигиена на телото.limon_nega_lice

Се прашувате зошто?

На прво место тој е одличен антисептик, а тоа е нешто кое не смеете да го игнорирате во вашата дневна рутина на одржување на личната хигиена.

1. Природна замена за антиперспирант

Сè што треба да направите е да земете лимон, да го пресечете на половина и да се намачкате со него под пазувите, на местата каде вообичаено ставате антиперспирант. Резултатот ќе биде извонреден. Нема да се потите а вашите пазуви ќе бидат чисти, свежи со овошен мирис.

2. Лек за акни и црнки на лицето

Лимонот како одличен извор на витамин Ц и минерали како калциум, калиум и магнезиум помага во лекувањето на акните и црнките на лицето. Неговите антибактериски антифунгални карактеристики ќе ви помогнат да ги решите проблемите кои постојано ве мачат.

Земете парче лимони ставете го на проблематичното место, оставајќи го да стои 10 минути, а потоа исплакнете со чиста вода. Повторувајте ја постапката повеќепати и резултатите нема да изостанат.

3. Избелувач на забите

Лимонот дејствува и како ефикасен избелувач на забите. Доколку го измешате со дополнителни состојки како сода бикарбона, за кратко време ќе добиете блескава насмевка.

Измешајте лимон и сода бикарбона и нанесете на забите со помош на памукче. Оставете да делува 5 -10 минути а потоа исплакнете ја устата.

4. Третман за мрсна кожа

Заради неговите алкални особини, лимонот помага во одмастувањето на кожата.

Нанесувајте лимонов сок на лицето секоја вечер и оставете го да стои преку ноќ. Наутро темелно исплакнете и нанесете хидратантна крема. Ќе видите дека за само неколку дена ќе нема никакви траги од мрсната кожа на лицето.

Comments are closed.