Одиграно 5. коло од Првата лига, Академија Пандев лидер на табелата

Денес беше комплетирано 5. коло од Првата македонска фудбалска лига. Во првиот денешен натпревар кој се одигра во Тетово, шампионот Шкендија ја забележа првата сезонска победа, откако со 3:0 го декласираше Работнички.

Академија Пандев - Ренова - Струмица, Младост 5. коло ПМФЛ

Македонија ЃП на свој терен со 3:1 беше сигурна над Борец од Велес, Вардар ја „прегази“ Струга Трим Лум со 3:0, додека Шкупи со минимални 1:0 беше подобар од Силекс.

Вчера беше одигра натпреварот помеѓу Академија Пандев и Ренова, каде „Пандевци“ со 2:0 славеа и останаа лидери на табелата.

Академија Пандев има 13 бодови и е на првото место на табелата, додека Македонија ЃП со 11 бодови е втора на табелата, трет е Вардар со бод помалку. На дното од табелата се Работнички и Силекс со по 3 бода. Борец од Велес е осми на табелата со 4 бода, а исто толку има и Шкендија која е седма на табелата.

Во следното коло Академија Пандев ќе гостува кај Струга Трим Лум, екипа која е на шесттата позиција со 7 бодови.

Comments are closed.