Подобрете ја крвната слика со домашен сируп

Ако сте малаксани, чувствувате замор, време е да ја проверите крвната слика. Но, пред да отидете на лекар, обидете се на природен начин да ја подобрите општата состојба и крвната слика. Подответе го следниот сируп.cveklo_morkov_sirup

За да ја подобрите крвната слика, овој сируп доволно е да го консумирате два пати годишно.

Потребно:

● 1 кг.цвеко
● 1/2 кг.моркови
● сок од еден лимон
● 2-3 портокали
● 2 кисели јаболки
● 1 тегла мед

Подготовка:

● Цвеклото, морковот и јаболките излупете ги, исечете ги на помали парчиња, ставете ги во соковник и направете сок.

● Од лимонот и портокалот рачно процедете сок и помешајте го со претходниот. На крај додајте тегла мед, најдобро ливадски, затоа што е најлековит.

● Измешајте добро додека медот да се соедини со сокот. Количината портокали може дабиде и поголема, затоа што тие се додаваат воглавно поради мирисот и вкусот. Готовиот сируп сипете го во стаклено шише.

● Ќе добиете околу 1,2 или 2 литри сируп, што е доволно за 15-20 дена. Од сирупот пијте секое утро на празен желудник, додека да ја потрошите целата количина.

Comments are closed.