ЖФК Тиверија Струмица го освои Купот на Карневалот Струмица 2019

Заврши 3-от меѓународен турнир Куп на Карневалот – Струмица 2019. По трет пат освојувач на овој турнир е ЖФК Тиверија Струмица.
За разлика од минатите две изданија оваа година турнирот се одржа во кадетска конкуренција односно девојки родени 2005 и помлади.52843693_1908676145928495_9057228996604854272_n

Финалето и натпреварот за 3-то место беа неизвесни до самиот крај и за победниците мораа да решаваат пеналите.

Во натпреварот за 5-то место екипата на Бургас беше поуспешна од ЖФК Миравци

Во полуфинале ЖФК Тиверија Струмица беше подобра од ЖФК Јантра од Габрово со 4:3, додека пак ЖФК Енко со 3:1 ја совлада Битолската екипа Топ Гол

Во финалето по нерешените 1:1 (Тиверија – Енко Пловдив) се пристапи кон изведување на пенали при што посреќна беше екипата на Тиверија Струмица

– Најперспективна фудб. – Теона Галабовска – Тиверија
– Најмлад учесник: Стефанија Филипова – Топ Гол
– Најдобар голман: Мери Васева – Тиверија
– Најдобар стрелец: Сиљана Михалева – Бургас
– Најдобар тренер – Радомир Николов – Јантра
– МВП 2007 Михаела Маркова – Топ Гол
– МВП 2006 Слаѓана Ѓорѓиева – Тиверија
– МВП 2005 Јоана Михалева – Енко Пловдив

Пласман:
ЖФК Тиверија Струмица 

Comments are closed.