Шест лица починати и 26 нови струмичани позитивни на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:123581285_2539520279688323_603991195223556018_o
- Скопје 459
- Куманово 25
- Дебар 1
- Штип 18
- Прилеп 78
- Тетово 44
- Струга 11
- Велес 79
- Битола 33
- Охрид 37
- Кавадарци 24
- Гостивар 9
- Гевгелија 3
- Струмица 26
- Крива Паланка 3
- Радовиш 3
- Крушево 3
- Кочани 8
- Пробиштип 2
- Демир Хисар 3
- Пехчево 1
- Берово 1
- Валандово 2
- Виница 4
- Делчево 10
- Кратово 5
- Свети Николе 9
- Кичево 5
- Ресен 2
- Неготино 5
Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од:
- Скопје 199
- Куманово 18
- Штип 15
- Прилеп 25
- Тетово 25
- Струга 6
- Велес 11
- Битола 7
- Охрид 14
- Кавадарци 15
- Гостивар 11
- Гевгелија 16
- Струмица 26
- Радовиш 5
- Крушево 1
- Кочани 1
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 1
- Берово 4
- Валандово 1
- Свети Николе 7
- Кичево 7
- Неготино 4
Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.

Comments are closed.

Web