Нови 27 лица од Струмица позитивни на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:Плоштад_Гоце_Делчев_Струмица_2
- Скопје 390
- Куманово 22
- Штип 28
- Прилеп 55
- Тетово 48
- Струга 9
- Велес 53
- Битола 31
- Охрид 18
- Кавадарци 24
- Гостивар 18
- Гевгелија 12
- Струмица 27
- Крива Паланка 10
- Радовиш 7
- Крушево 2
- Кочани 25
- Пробиштип 12
- Демир Хисар 4
- Македонски Брод 1
- Пехчево 3
- Берово 3
- Валандово 6
- Виница 9
- Делчево 5
- Кратово 6
- Свети Николе 6
- Кичево 17
- Ресен 3
- Неготино 8
Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:
-Скопје 75
-Куманово 9
-Штип 10
-Прилеп 16
-Тетово 27
-Велес 6
-Битола 13
-Кавадарци 6
-Гостивар 5
-Гевгелија 14
-Струмица 14
-Радовиш 6
-Кочани 7
-Демир Хисар 2
-Берово 3
-Пехчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.

Comments are closed.