Рекорден број на нови позитивни лица на Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во:strumica
- Скопје 422
- Куманово 28
- Дебар 10
- Штип 25
- Прилеп 28
- Тетово 64
- Струга 10
- Велес 38
- Битола 29
- Охрид 26
- Кавадарци 9
- Гостивар 23
- Гевгелија 13
- Струмица 55
- Крива Паланка 5,
- Радовиш 10
- Крушево 1
- Кочани 13
- Пробиштип 4
- Демир Хисар 2
- Македонски Брод 1
- Берово 3
- Валандово 2
- Виница 1
- Делчево 6
- Кратово 3
- Свети Николе 4
- Кичево 20
- Ресен 7
- Неготино 8
Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од:
- Скопје 142
- Куманово 14
- Штип 8
- Прилеп 9
- Тетово 21
- Струга 2
- Велес 2
- Битола 9
- Охрид 4
- Кавадарци 2
- Гостивар 4
- Гевгелија 5
- Струмица 26
- Радовиш 7
- Кочани 6
- Пробиштип 1
- Пехчево 1
- Берово 5
- Валандово 3
- Кратово 1
- Свети Николе 3
- Кичево 8
- Ресен 4
- Неготино 5
Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.

Comments are closed.