Нови 30 лица од Струмица позитивни на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во:121568096_2520985204875164_6973945571539802891_n
-Скопје 277
-Куманово 17
-Дебар 7
-Штип 22
-Прилеп 26
-Тетово 18
-Струга 8
-Велес 10
-Битола 13
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 5
-Гевгелија 24
-Струмица 30
-Крива Паланка 2
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 5
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 9
-Кичево 15
-Ресен 8
-Неготино 5
Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од:
- Скопје 68
- Штип 4
- Прилеп 14
- Тетово 11
- Струга 4
- Велес 5
- Битола 10
- Охрид 2
- Кавадарци 2
- Гостивар 3
- Гевгелија 5
- Струмица 8
- Кочани 14
- Пробиштип 1
- Берово 5
- Виница 4
- Делчево 2
- Свети Николе 3
- Кичево 1
- Неготино 2
Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.

Comments are closed.