Во Струмица регистрирани нови 15 лица со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во:121233203_2516365902003761_4723911169606446945_o
- Скопје 189
- Куманово 14
- Дебар 2
- Штип 13
- Прилеп 19
- Тетово 27
- Струга 7
- Велес 12
- Битола 9
- Охрид 5
- Кавадарци 8
- Гостивар 6
- Гевгелија 15
- Струмица 15
- Крива Паланка 4
- Радовиш 10
- Крушево 1
- Кочани 13
- Пробиштип 3
- Македонски Брод 2
- Пехчево 2
- Берово 3
- Валандово 1
- Делчево 3
- Кратово 1
- Свети Николе 2
- Кичево 6
- Ресен 1
Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:
- Скопје 34
- Куманово 7
- Штип 4
- Прилеп 8
- Тетово 3
- Велес 1
- Битола 2
- Охрид 1
- Гостивар 8
- Гевгелија 2
- Струмица 1
- Крива Паланка 4
- Радовиш 2
- Пробиштип 2
- Берово 5
- Валандово 2
- Свети Николе 2
- Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20555, бројката на оздравени пациенти е 16099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671.

Comments are closed.