Во Струмица регистрирано нови 7 лица позитивни на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во:120134261_2500314993608852_6300745378328720082_n
- Скопје 51
- Куманово 7
- Дебар 4
- Штип 1
- Прилеп 15
- Тетово 13
- Струга 4
- Велес 3
- Битола 6
- Охрид 5
- Кавадарци 5
- Гостивар 9
- Гевгелија 3
- Струмица 7
- Крива Паланка 4
- Радовиш 3
- Кочани 20
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 1
- Берово 3
- Валандово 3
- Виница 4
- Делчево 5
- Свети Николе 3
- Ресен 2

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од Кочани (66г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 102 оздравени пациенти од:
- Скопје 38
- Куманово 12
- Штип 5
- Прилеп 8
- Тетово 3
- Струга 4
- Битола 12
- Кавадарци 3
- Гостивар 2
- Крива Паланка 2
- Кочани 4
- Пробиштип 3
- Пехчево 1
- Берово 2
- Делчево 1
- Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 179.404 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17049, бројката на оздравени пациенти е 14186, на починати е 710, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2153.

Comments are closed.