За 24 часа 4 нови лица од Струмица со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во:kovid
- Скопје 47
- Куманово 18
- Штип 3
- Прилеп 7
- Тетово 15
- Струга 3
- Велес 3
- Битола 3
- Охрид 1
- Кавадарци 2
- Гостивар 3
- Гевгелија 4
- Струмица 4
- Крива Паланка 2
- Радовиш 4
- Крушево 1
- Кочани 5
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 1
- Берово 3
- Делчево 2
- Свети Николе 3
- Кичево 2
- Ресен 2
Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74г), двајца од Тетово (68 и 55г) и еден пациент од Струга (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:
- Скопје 25
- Куманово 9
- Штип 3
- Прилеп 2
- Струга 3
- Охрид 2
- Кавадарци 2
- Крива Паланка 1
- Кочани 6
- Пехчево 3
- Берово 1
- Делчево 1
- Кичево 2
Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16557, бројката на оздравени пациенти е 13792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2076.

Comments are closed.