Во Струмица регистрирани нови 18 лица со корона – 1 лице починато

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во:
Плоштад_Гоце_Делчев_Струмица_(2)- Скопје 33
- Куманово 17
- Дебар 3
- Штип 5
- Прилеп 7
- Тетово 13
- Струга 3
- Велес 6
- Битола 4
- Охрид 2
- Кавадарци 5
- Гостивар 8
- Гевгелија 3
- Струмица 18
- Крива Паланка 2
- Радовиш 2
- Кочани 11
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Валандово 2
- Виница 2
- Делчево 7
- Свети Николе 1
- Кичево 3
- Ресен 2
Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:
-Скопје 46
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 12
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 12
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 1
-Делчево 4
-Кратово 1
-Кичево 3
-Неготино 2.
Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Comments are closed.