Уште едно лице од Струмица со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19.106995698_2429887800651572_5933797023539097788_o (1)

- Скопје 64
- Куманово 8
- Штип 6
- Прилеп 3
- Тетово 16
- Струга 7
- Велес 5
- Битола 4
- Охрид 5
- Гостивар 9
- Струмица 1
- Крива Паланка 1
- Кочани 1
- Пробиштип 1
- Кратово-1
- Свети Николе 7
- Кичево 4
- Ресен 4

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.

- Скопје 56
- Штип 7
- Тетово 36
- Велес 2
- Битола 3
- Гостивар 1
- Гевгелија 2
- Струмица 1
- Свети Николе 1
- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.

Comments are closed.