Ново лице заболено со корона вирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19.106040442_2421385151501837_5222950592886789976_o

- Скопје 80
- Куманово 6
- Штип 1
- Прилеп 3
- Тетово 24
- Струга 1
- Велес 3
- Охрид 5
- Гостивар 4
- Струмица 1
- Крива Паланка 1
- Кочани 1
- Кичево 1
- Ресен 4
- Неготино 1

Починати се 8 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, двајца пациенти од Тетово, еден од Велес и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 43 оздравени пациенти.

- Скопје 26
- Штип 1
- Прилеп 1
- Тетово 6
- Велес 4
- Гостивар 2
- Кочани 1
- Пробиштип 1
- Кратово 1

Досега во земјата се направени вкупно 54.456 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5445, бројката на оздравени пациенти е 2091, на починати е 259, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3095.

Comments are closed.