Oдбојкари од Полска денеска ја посе...

Денеска во Струмица градоначалникот Костадинов им посака добредојде на одбојкарите и стручните одбојкарски работници од Полска, односно од Академ...

Локален совет за превенцијa на Стру...

Како единствена Општина во државата која има функционален Локален совет за превенција, градоначлникот Костадинов го презентираше пред претставниц...

Aмбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во ...

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во нашата држава, г. Килиан Вал и неговите соработници денеска ја посетија Општина Струмица. На средбата со градон...

Струмичките карневалски групи со уш...

Струмичките карневалски групи деновиве имаа уште едно успешно претставување на Струмичкиот карневал во странство. Овојпат достојно се претставија ...

Струмица

Oдбојкари од Полска денеска ја посетија Струмица

Денеска во Струмица градоначалникот Костадинов им посака добредојде на одбојкарите и стручните одбојкарски работници од Полска, односно...

Занимливости

Шесте најопасни намирници за здравјето

Во последниве години, здравата исхрана е сè поголем фокус на младите и возрасните. За да знаете...

Ноќен живот

Легендарниот Тони Цетински во петок во Аватар

Најпопуларниот хрватски пејач Тони Цетински во петок доаѓа во Аватар.  Македонија во 2005 година имаше можност да го запознае како пријател ...

Струмичко ќоше

Моја, твоја, наша Струмица – за Рамазан Бајрам

Во Струмица соживот градиме неколку националности и вери. Нѐ има Македонци, Турци, Срби, Роми... Христијани и Муслимани. Во овој град домува...

Струмичка кујна

Запознајте ја старата струмичка кујна – САРЛИИ

Оваа типично струмичка баклава се правела само за Бадник, како посна, полиена со зејтин, не со растопено масло. Имала посебно место и значењ...

Креативни идеи за мали кујни

Веројатно сите сме свесни дека малкумина ја имаат таа можност да го изберат просторот на живеење, онаков каков што посакуваме да биде во целост. Дали е недостаток на соби или недостаток на простор во собите, се случува… Но, тоа не значи дека и во тие случаи не можете да си го направите домот најпријатно место за живеење и да го уредите онака како што вам ви одговара. Еве неколку идеи доколку вашата кујна не го нуди просторот кој мислите дека ви е потребен: Повеќе →

Oдбојкари од Полска денеска ја посетија Струмица

Денеска во Струмица градоначалникот Костадинов им посака добредојде на одбојкарите и стручните одбојкарски работници од Полска, односно од Академијата Talentow Jastrzębskie Węgiel со која нашиот одбојкарски клуб Струмица потпиша меморандум за соработка.

На средбата се разговараше за воспоставената соработка, за актуелните случувања во одбојкарските клубови и идните планови.

Како голем почитувач и поддржувач на спортот им ја потврдив мојата поддршка во соработката меѓу струмичките и полските одбојкари. – изјави Костадинов

Локален совет за превенцијa на Струмица денеска презентиран пред претставници на Мисијата на ОБСЕ

Како единствена Општина во државата која има функционален Локален совет за превенција, градоначлникот Костадинов го презентираше пред претставници на Мисијата на ОБСЕ во нашата држава, партнерите во Советот и колеги градоначалници од југоисточниот регион.

Благодарение на овој Совет ги решивме дивите продавачи на земјоделски производи и текстил коишто беа распослани долж булеварите, околу пазарот „Чешел“, а со силна и заедничка одлука на сите партнери во Советот го формиравме и првиот стационар „Лана“ и системски го решаваме проблемот со бездомните кучиња. Продолжуваме со нови предизвици како што се вандализмот врз урбаната опрема и ченчерите. – изјави Костадинов

Советите се многу важни, особено по негативните примери од соседство, а кои не сакаме да се повторат кај нив, ниту да се случат кај нас.

Колку повеќе дискутираме и отвораме дијалог за проблемите коишто ги имаме и им погледнеме во очи, толку побрзо и ќе најдеме решение, а решение има само доколку сите надлежни институции функционираат како едно, а токму тоа и го правиме во нашиот Совет за превенција -изјави Костадинов

Aмбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во посета на Струмица

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во нашата држава, г. Килиан Вал и неговите соработници денеска ја посетија Општина Струмица.

На средбата со градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов тие разговараа на повеќе теми но главна беше функционирањето на Општината и новите предизвици пред кои се наоѓаме, а со чии решенија се потврдува дека Струмица е лидери во практицирањето на локалната власт.

Се потенцираше Локалниот совет за превенција кој со својата функционалност ја прави Струмица единствена Општина во државата со таков успешен начин на решавање на проблемите на граѓаните.

,,ОБСЕ ги препознава прогресивните локални заедници и му се заблагодарив на амбасадорот г. Вал за поддршката на нашата Струмица.” – изјави градоначалникот Костадинов

Шесте најопасни намирници за здравјето

Во последниве години, здравата исхрана е сè поголем фокус на младите и возрасните. За да знаете која храна е добра, а која лоша, клучно е да разберете од каде доаѓа. Се смета дека лошата храна нема или има мала хранлива вредност. Нездравата храна го зголемува ризикот од дебелина, дијабетес и срцеви заболувања.

Како прво, засладените пијалоци се сметаат за опасна храна. Доколку некој ги конзумира секојдневно, потребно е постепено да го намалува внесот. Газираните и слатките пијалоци треба да заземаат минимално учество во нашите менија.

На второ место се транс мастите. Транс масните киселини се произведуваат како нуспроизвод на делумна хидрогенизација на растителните масла и при продолжено загревање на растително масло на повисоки температури. Имаат бројни негативни ефекти врз метаболизмот, особено во развојот на атеросклероза и кардиоваскуларни заболувања. Примери на храна која содржи транс масти се маргарин, колачи, хамбургери и помфрит.

Следуваат рафинирани и додадени шеќери, кои предизвикуваат дебелина и ги има во бонбоните, пченкарниот и јаворов сируп итн. Иако сите луѓе можат да имаат корист од намалувањето на внесот на шеќер, луѓето со дијабетес, висок крвен притисок и семејна историја на срцеви заболувања треба да водат посебна грижа.

Треба да се избегнуваат и заситени масти бидејќи нивното прекумерно внесување може да го зголеми нивото на LDL или штетниот холестерол. Мононатриум глутамат, еден од најраспространетите прехранбени адитиви или засилувачи на вкусот, исто така е нездрав. И конечно, рибите со висок процент на жива, како што се ајкулата, туната и сабјарката, исто така се сметаат за опасни по здравјето, пишува Marca, а пренесува Индекс.

Еве што се случува во вашето тело ако не го испиете утринското кафе

Многумина од нас денот го започнуваат со кафе и не можат да го замислат утрото без овој топол напиток. Меѓутоа, што би се случило со нашето тело доколку на одредено време го прескокнеме овој ритуал?

Има многу добра причина зошто многу луѓе се грижат да пијат кафе наутро. Кофеинот, како најважна состојка во кафето, има стимулирачки ефект врз нашиот организам. Не буди, ни дава енергија и ја зголемува концентрацијата, поради што е многу лесно да станеме зависни од оваа супстанца.

Кафето предизвикува лачење на хормони за добро чувство

Кога кофеинот ќе влезе во вашиот крвоток, тој го започнува своето патување до мозокот, каде што го блокира инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин. Ова предизвикува ослободување на хормони за добро чувство како што се допамин и серотонин.

Таканаречениот полуживот на кафето – времето потребно за количината на кофеин во телото да се намали за 50 проценти – е во просек околу пет часа. Колку брзо кофеинот го напушта вашиот систем зависи од многу работи, вклучувајќи ја возраста, здравјето, интеракциите со лекови и навиките на животниот стил (како што е пушењето).

Шок за системот

Затоа, не е изненадување што кога ќе ви го одземат утринското кафе, не се чувствувате само лошо затоа што вашата утринска рутина е нарушена, туку имате и физички симптоми. Како што ќе ви каже секој кој престанал да пие кафе, несаканите ефекти можат да бидат прилично забележливи и досадни.

Според истражувањето објавено во 2020 година, без утринското кафе ќе се чувствувате уморни и тромни, па дури и може да добиете главоболка.

Истражувачите откриле дека колку повеќе кофеин консумирате, толку потешко ќе биде да се откажете; дури и намалувањето на внесот на кафе на една шолја дневно предизвикува симптоми.

Симптомите на одвикнување од кафе се појавуваат 12 до 24 часа по последното внесување на кофеин и може да траат и до девет дена, пишува порталот The Healthy.

Кафето не е лошо за вашето тело

Само затоа што можете да развиете зависност од утринското кафе не значи дека не треба да уживате во него. Всушност, дури е пожелно да се продолжи со оваа навика.

Истражувањата покажаа дека пиењето кафе има многу здравствени придобивки, особено за луѓето со хронични заболувања на црниот дроб.

Една студија исто така покажа дека луѓето кои редовно пијат најмалку три шолји кафе на ден имаат помал ризик од дијабетес тип 2, бубрежни заболувања, камења во жолчката, рак (вклучувајќи меланом, леукемија и рак на простата, ендометриум, уста и црн дроб). , кардиоваскуларни болести, коронарна срцева болест и мозочен удар во споредба со луѓето кои апстинираат од кафе.

Пожелно е, се разбира, да се биде умерен. Истражувачите откриле дека здравствените придобивки од кафето се најголеми кога пиете три до четири шолји дневно.

Две намирници кои треба да ги избегнувате пред спиење

Нутриционистот и доктор Алексеј Ковалков рече дека не е препорачливо да се консумира млеко или јогурт пред спиење.

„Подобро е да ги исфрлите сите јаглехидрати пред спиење. Исто така, не треба да земате храна од млечно потекло или која содржи млечни киселини. Ако пиете чаша млеко навечер, всушност внесувате една и пол лажичка лактоза, односно млечен шеќер, кој е поврзан со лачењето на инсулин“, истакна Ковалков.

Според него, снегулките, бавните јаглехидрати и овошјето исто така не треба да се јадат пред спиење.

Наместо тоа, вели нутриционистот, би било подобро да се јаде зеленчук и морска храна во ограничени количини.

Ковалков исто така забележува дека зеленчукот не треба термички да се обработува, бидејќи нутритивните вредности се губат при обработката.

Дали медот е соодветна замена за шеќерот?

Конзумирањето суров мед од еден цветен извор може да ја подобри контролата на шеќерот во крвта и да го намали нивото на холестерол кога се зема во контекст на здрава исхрана, според студијата објавена во Nutrition Reviews.

„Овие резултати се изненадувачки бидејќи медот содржи околу 80 проценти шеќер. Не велиме дека треба да почнете да јадете мед ако во моментов избегнувате шеќер, ова е повеќе за замена. Ако користите шеќер, сируп или друг засладувач Замената на тие шеќери со мед може да ги намали кардио-метаболните ризици“, рече во изјавата Таусиф Кан, постар истражувач кој ја водеше студијата и научен соработник во областа на нутриционистичката наука на Медицинскиот факултет Темерти во Торонто.

Истражувачите спроведоа систематски преглед и мета-анализа на 18 клинички испитувања во кои беа вклучени над 1.100 учесници за да го утврдат ефектот на медот врз срцевите и метаболичките фактори на ризик, се вели во студијата.

„Во нашата студија ги комбиниравме резултатите од сите испитувања на мед на луѓе кои ги проучуваа метаболичките болести“, рече Кан.

Консумирањето мед е поврзано со пониски нивоа на гликоза во крвта, вкупен холестерол и триглицериди. Кан објасни дека големината на намалувањето на гликозата и холестеролот е „клинички многу мала“.

„Сепак, тоа покажува дека нема штета кога станува збор за земање мед и дека малото намалување може да биде корисно и на долг рок“, објасни тој.

Кан истакна дека постои разлика помеѓу преработен и суров мед во однос на здравствените придобивки, па затоа објасни дека конвенционалната обработка на мед вклучува процедување и филтрирање, а потоа загревање за краток временски период за да се намали влагата.

Ова, вели Кан, овозможува полесна манипулација со медот, но всушност го оштетува медот, а многу од неговите биоактивни соединенија го губат својот ефект.

Тој им препорача на луѓето да размислат за додавање мед во нивната исхрана доколку „уживаат во вкусот и сакаат да додадат разновидност во нивната севкупна нутритивна исхрана“.

Тој исто така истакна дека луѓето би можеле да експериментираат со замена на шеќер со мед, но треба да имаат на ум дека медот има посладок вкус, па затоа ќе бидат потребни помали количини.

Струмичките карневалски групи со уште едно успешно претставување на Струмичкиот карневал во странство

Струмичките карневалски групи деновиве имаа уште едно успешно претставување на Струмичкиот карневал во странство.

Овојпат достојно се претставија на 2-от меѓународен Бањалучки карневал кој се одржа од 26 до 28 мај 2023 година, во Бања Лука, Република Српска, БиХ.

Меѓу 18-те карневалски групи учесници, нашите карневалски групи: ООУ ,,Сандо Масев” Струмица, со карневалска маска ,,Моќта на љубовта”, Здружение за ора и песни ,,Фолклорна низа” Струмица со карневалска маска ,,Магични празници” и карневалска група ,,Китка” со карневалска маска ,,Цвеќиња”, секоја поединечно имаше впечатлив настап пред домашната публика, привлекувајќи го и вниманието на локалните и националните медиуми.

Општина Струмица ја одржа 23-та седница на Советот

На денешната 23-та седница Советот донесе и усвои значајни одлуки од работата на Општината, јавните претпријатија и основните општински училишта. Советниците ги усвоија извештајот за извршување на буџетот за првиот квартал од 2023 година, одлуката за ребаланс на буџетот и измените на општинските програми.

Основниот буџет за 2023 изнесуваше 805.098.000 денари, а со ребалансот тој изнесува 759.291.815 денари што значи дека има намалување од 45.806.185 денари. Намалувањето произлегува како разлика од намалување на трансферите за 69.014.185 денари, намалена со зголемени приходи од ДДВ за 23.208.000 денари. Според градоначалникот Костадин Костадинов, ребалансот значи нови проекти за доброто на сите граѓани.

На седницата беа усвоени и повеќе одлуки од областа на урбанизмот, одлука за промена на режимот на сообраќај на крстосница од улица „Младинска“, улица „Братство Единство“ и улица „24-ти Октомври“, одлука за приоритетен проект за изработка на инвестиционо техничка документација на ниво на Основен проект за улиците „Ристо Клепов” и „Боро Поцков” во урбан опфат на Блок 20 и улица „Сервисна улица” од деталниот урбанистички план за дел од Блок 16 и дел од блок 15 во Oпштина Струмица, одлуки од работењето на Јавните претпријатија „Комуналец“, „Струмица гас“, „Струмица транспорт“ и годишните планови за вработување во основните општински училишта за 2024 година.

Советниците дадоа зелено светло и на предлог одлуките за отстапување на патничко моторно возило на Фондација „ЕЛЕУСА“ и парична помош за четворица граѓани од општина Струмица.

Недоволното спиење може да го зголеми ризикот од затнати артерии

Живееме во „брзо време“ и на сите ни недостасува сон, а премалку часови сон е поврзан со зголемен ризик од периферна артериска болест (ПАД).

ПАД е честа состојба во која акумулацијата на масни наслаги во артериите го ограничува протокот на крв во мускулите на нозете.

Новото истражување спроведено на Институтот Каролинска во Стокхолм откри врска помеѓу спиењето и зголемениот ризик од периферни артериски заболувања.

“Нашата студија сугерира дека спиењето седум до осум часа навечер е добра навика за да се намали ризикот од оваа болест. Покрај тоа, проблемите со спиењето се меѓу највисоко рангираните поплаки на пациентите со периферна артериска болест”, вели авторот на студијата. , Др. Шуаи Јуан.

Во истражувањето учествувале 650.000 луѓе, а во првиот дел од студијата била спроведена опсервација која требало да ја утврди врската помеѓу времетраењето на спиењето и артериските заболувања. Вториот дел од експериментот вклучува рандомизирани контролирани испитувања кои се состојат од податоци од 608 илјади луѓе.

д-р. Јуан истакна ограничување предизвикано од опсервациската анализа со тоа што не можете да бидете сигурни дали лошите навики за спиење предизвикуваат ПАД или дали ПАД предизвикува лоши навики за спиење.

„Менделовата рандомизација е робустен метод за проценка на каузалноста и обезбедува поголема сигурност за резултатите“, додаде д-р. јуани.

Истражувањата покажаа дека луѓето кои спијат помалку од пет часа навечер имаат речиси двојно поголема веројатност да развијат ПАД, а рандомизираните контролирани испитувања го поддржаа ова откритие.

Недоволното спиење во текот на ноќта и дремењето во текот на денот претходно биле поврзани со зголемен ризик од коронарна артериска болест, која, како и ПАД, е предизвикана од затнати артерии.