ВИДЕО: Кошаркарите на Струмица со н...

Кошаркарите на Струмица вечерва претрпеа нов висок пораз, откако на гостувањето кај Феникс 2010 во рамки на 14. коло од Првата кошаркарска лига б...

Микеил Ергемлидзе е ново засилување...

Академија Пандев вечерва го промовираше Микеил Ергемлидзе како најново засилување во нападот. Грузискиот 23-годишен напаѓач потпиша договор на...

Приведен крадец во Струмица, одземе...

На 03.02.2023 во 13.35 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода З.Х.(51) од Струмица. Тој се сомничи дека во ...

Жител на Гостивар предизвикал и уче...

На 04.02.2023 во 04.00 часот во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле Д.З.(32) од с.Зубовце, гостиварско, зат...

Струмица

ВИДЕО: Кошаркарите на Струмица со нов висок пораз на гостувањето кај Феникс 2010

Кошаркарите на Струмица вечерва претрпеа нов висок пораз, откако на гостувањето кај Феникс 2010 во рамки на 14. коло од Првата кошаркар...

Занимливости

Незаменливото правило за појадок на најдолговечните луѓе во светот

Појадокот е толку важен што може да ви го разубави или прекине денот. Иако знаеме дека тоа е на...

Ноќен живот

Легендарниот Тони Цетински во петок во Аватар

Најпопуларниот хрватски пејач Тони Цетински во петок доаѓа во Аватар.  Македонија во 2005 година имаше можност да го запознае како пријател ...

Струмичко ќоше

ИНТЕРВЈУ СО СТРУМИЧАНЕЦОТ ЛАЗАР МИТРОВ – ,,”ЖИВОТОТ Е АВАНТУРА”

После 25 години отсуство повторно се враќа со нови нумери. Нашиот струмичанец Лазар Митров познат на постарите по хитот од 1992 година „Со ...

Струмичка кујна

Запознајте ја старата струмичка кујна – САРЛИИ

Оваа типично струмичка баклава се правела само за Бадник, како посна, полиена со зејтин, не со растопено масло. Имала посебно место и значењ...

Креативни идеи за мали кујни

Веројатно сите сме свесни дека малкумина ја имаат таа можност да го изберат просторот на живеење, онаков каков што посакуваме да биде во целост. Дали е недостаток на соби или недостаток на простор во собите, се случува… Но, тоа не значи дека и во тие случаи не можете да си го направите домот најпријатно место за живеење и да го уредите онака како што вам ви одговара. Еве неколку идеи доколку вашата кујна не го нуди просторот кој мислите дека ви е потребен: Повеќе →

ВИДЕО: Кошаркарите на Струмица со нов висок пораз на гостувањето кај Феникс 2010

Кошаркарите на Струмица вечерва претрпеа нов висок пораз, откако на гостувањето кај Феникс 2010 во рамки на 14. коло од Првата кошаркарска лига беа поразени со резултат од 85:71.

Стартот на натпреварот беше катастрофален за Струмица, која првата четвртина ја загуби со високи 30:11. Во втората четвртина Струмица ја стабилизира играта и беше подобра, на почеток резултатски беше израмнето. Во еден момент кога беше побаран тајм-аут, резултатот беше 9:10 во втората четвртина за Струмица. По тајм-аутот продолжи неизвесната игра, а Струмица успеа да ја стабилизира играта и во продолжението и втората четвртина ја доби со 15:21 за на полувреме резултатот да биде 45:32 за домаќинот Феникс 2010.

Ваквиот резултат даваше најава дека во второто полувреме ќе гледаме неизвесен натпревар кога е во прашање освојувањето на целиот „плен“.

Третата четвртина започна со израмнета „борба“ на терен, но на крај истата му припадна на домаќинот со резултат од 23:19. Последната четвртина донесе голема возбуда и неизвесност. Иако истата им припадна на струмичани со 17:20, сепак, тоа не беше доволно за триумф, најмногу поради слабиот старт и лошата прва четвртина.

Конечниот резултат беше 85:71 во полза на екипата на Феникс 2010 со што Струмица претрпе нов пораз во прволигашкото друштво и останова „закована“ на дното од табелата.

Феникс 2010 е на високото четврто место со 23 бодови колку што има и третопласираниот ТФТ Скопје, додека пак Струмица е последна со 16 бодови.

Во следното коло Феникс 2010 ќе гостува кај Куманово, а пак Струмица ќе биде домаќин на лидерот Пелистер.

  • ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ЦЕЛИОТ НАТПРЕВАР: Феникс 2010 – Струмица:

Микеил Ергемлидзе е ново засилување во нападот на Академија Пандев

Академија Пандев вечерва го промовираше Микеил Ергемлидзе како најново засилување во нападот.

Грузискиот 23-годишен напаѓач потпиша договор на една и пол година. Екс младинскиот репрезентативец на Грузија доаѓа од екипата на Капаз (Азербејџан), а во својата кариера има настапувано и за екипите на Динамо Тбилиси, Адана Демирспор, Сабах и Чикура.

Претходно, Академија Пандев се засили со Матеј Цветаноски, како и со Сандро Ембалло, Иван Галевски, Неат Абдулаи, Агрон Руфати, Георгие Јанкулов, Бурхан Мустафа и Марио Врдољак.

Пролетниот дел Академија Пандев го отвара во Ѓорче против „лавовите“.

Приведен крадец во Струмица, одземеното вратено на сопственикот, следува соодветна пријава

На 03.02.2023 во 13.35 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода З.Х.(51) од Струмица. Тој се сомничи дека во периодот од 15.30 часот на 02.02.2023 до 08.00 часот на 03.02.2023 со употреба на сила и погоден алат влегол во плац на правно лице и одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било задржано во полициска станица. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Жител на Гостивар предизвикал и учествувал во физичка пресметка со 30-годишна струмичанка

На 04.02.2023 во 04.00 часот во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле Д.З.(32) од с.Зубовце, гостиварско, затоа што на ул.„Борче Јованоски“ предизвикал и учествувал во физичка пресметка со П.Ѓ.(30) – женско лице од Струмица. По документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Во струмичкиот затвор пронајдени неколку пакувања со прашкаста материја

На 03.02.2023 во 09.30 часот во СВР Струмица, од Казнено-поправната установа Затвор Струмица било пријавено дека во затворот биле пронајдени неколку пакувања со прашкаста материја. Полициски службеници извршиле увид, а прашкастата материја била подигната за понатамошна постапка.

Фудбалерките на Тиверија уште еднаш го „треснаа“ Скопје 2014 на пријателски натпревар

Фудбалерките на Тиверија од Струмица денес го одиграа вториот контролен натпревар и истиот го добија со резултат од 3:0 против екипата на ЖФК Скопје 2014.

Јанков, С. Велкова и Пецева беа стрелци на трите погодоци за „тиверјанки“, а свое деби денес имаше Розита Пецева, која е капитен на кадетската екипа, а со одличниот настап денес, Пецева се запиша и во листата на стрелци. Ова е потврдеа за макотрпната и успешна работа со младинско-кадетската школа на ЖФК Тиверија и големата посветеност на тренерите.

Состав: Блажева, Јанков, Ѓорѓиева, Бошеска, Терзиски, Јосифова, Велкова С, Велкова Р, Панеска, Галабовска, Димоска.

Во игра влегоа и: Панчурова, Николова, Василева, Николовска, Пецева и Димчова.

Пред една недела ЖФК Тиверија го одигра првиот контролен натпревар токму против ЖФК Скопје 2014 и истиот заврши со триумф од 2:0 за струмичанки.

Незаменливото правило за појадок на најдолговечните луѓе во светот

Појадокот е толку важен што може да ви го разубави или прекине денот. Иако знаеме дека тоа е најважниот оброк во денот, многу луѓе не му даваат големо значење.

Целосното прескокнување на појадокот е еден од најлошите начини на кој можете да го започнете денот кога станува збор за вашето здравје. Откриено е дека прескокнувањето на овој утрински оброк го забавува вашиот метаболизам, доведува до зголемување на телесната тежина, негативно влијае на вашиот имунолошки систем, па дури и доведува до зголемено ниво на стрес.

Некои од најдолговечните луѓе во светот ја знаат вредноста на здравиот појадок. Всушност, многу од светските „сини зони“, региони ширум светот со најголема концентрација на стогодишници, никогаш не го прескокнуваат појадокот.

Тие региони се Сардинија во Италија, Икарија во Грција, Окинава во Јапонија, Никоја во Костарика и Лома Линда во Калифорнија.

Од воспоставувањето на концептот „Сините зони“, истражувачите открија некои заеднички карактеристики во начинот на живот на нивните жители, вклучувајќи ја нивната исхрана, движење, вредности и духовни практики. А кога станува збор за начинот на кој го служат појадокот, стогодишниците од „Blue Zone“ се трудат да внесат што е можно повеќе хранливи материи во своето утро.

Според истражувачката статија објавена во Американскиот журнал за медицина на животниот стил, една од основните вредности што ги споделуваат стогодишниците од „Сината зона“ е практиката да се јаде најголемиот оброк наутро и најмалиот оброк попладне и навечер.

Овој концепт е во спротивност со она што природно го практикуваат многу просечни западњаци, а тоа е да се јаде мал појадок на кој му недостасуваат хранливи материи или воопшто не му недостасуваат, додека заштедуваат поголеми оброци за остатокот од денот, пренесува Index.hr.

Друга голема разлика што ги издвојува многу од овие стогодишници од остатокот од светот е тоа што тие јадат здрава, целосна храна. Иако многу луѓе наутро посегнуваат по пецива од пекарата, жителите на „Сините зони“ јадат интегрални житарки, зеленчук, овошје, а наутро внесуваат протеини, влакна и антиоксиданси.

Што се случува со вашето тело кога често јадете туна

ФОТО: Shutterstock

Придобивките од конзервирана туна се значајни, дури и пред да ги погледнете нутритивните вредности. Производот е достапен во речиси сите продавници за храна, е достапен и може да се користи во многу различни јадења, од салати до сендвичи.

Придобивките од конзервирана туна се значајни, дури и пред да ги погледнете нутритивните вредности. Производот е достапен во речиси сите продавници за храна, е достапен и може да се користи во многу различни јадења, од салати до сендвичи.

Кога станува збор за нутритивните придобивки, конзервираната туна има многу од нив. Сепак, многу е важно да не се претера, бидејќи премногу туна може да доведе до труење со жива. Вклучувањето на конзервирана туна во вашата исхрана може да биде одличен потег поради сите позитивни ефекти што може да ги има врз вашето тело.

Еве неколку работи што треба да ги знаете за тоа што се случува со вашето тело кога редовно ја јадете оваа богата и разновидна храна.

Ќе го зголемите внесот на протеини

Додавањето протеини во вашата исхрана може да биде корисно бидејќи ќе се чувствувате подолго време сити и ќе јадете помалку калории. Конзервираната туна функционира токму така. Според USDA, една конзерва туна во масло содржи 46,6 грама протеини, додека една конзерва туна спакувана во вода содржи 31,7 грама протеини. Со оглед на фактот дека треба да консумирате 0,36 грама протеини на килограм телесна тежина, само една лименка туна би можела да ви го обезбеди најголемиот дел, ако не и целиот дневен внес на протеини.

Помага во одржување на здравјето на мозокот и очите

Благодарение на омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во конзервираната туна, ќе ја зајакнете функцијата на мозокот и очите ако, на пример, за ручек изедете сендвич со туна. Познато е дека DHA, омега-3 масна киселина има својства за подобрување на меморијата. Покрај тоа, тој исто така има ефект на намалување на воспалението и отстранување на симптомите на суви очи.

Ако јадете туна која е конзервирана со додадено масло, може да се здебелите

Иако конзервираната туна во масло има некои предности како што се повеќе протеини и вкус во споредба со конзервираната туна во сопствениот сок, туната во масло има повеќе калории и може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Можеби се чувствувате надуено

Една состојка која се наоѓа во сите конзервирана туна е натриумот кој, доколку се консумира во големи количини, може да доведе до надуеност. Според Институтот Линус Паулинг, една конзерва туна – без разлика дали е во масло или во вода – содржи, во просек, околу четвртина од дневниот внес на натриум.

Може да добиете труење со жива ако јадете премногу туна

Конзервираната туна има значително помалку жива од свежата туна, што значи дека можете да ја јадете почесто. Бидејќи живата е невротоксин, треба да се избегнува секогаш кога е можно. Затоа, придржувајте се до урамнотежена и разновидна исхрана и јадете туна умерено, околу еднаш неделно.

Причини поради кои треба да јадеме цреши, не само за вкус

Фразата „додавање цреша одозгора“ освен што е метафорична, може да има и буквално значење, особено кога станува збор за здравствени работи.

Овие мали рубин-црвени плодови со слатко-кисел вкус не само што се одличен додаток на колачи, колачи и разни колачи, туку се и моќен извор на антиоксиданси сами по себе.

Ова се причините зошто тие мора да бидат вклучени во исхраната.

Ја елиминираат несоницата
Ако имате проблеми со спиењето или земате додатоци на мелатонин пред спиење бидејќи имате несоница, дефинитивно треба да додадете цреши во вашата исхрана.

Тие содржат мелатонин и затоа природно промовираат здрав и квалитетен сон, според The ​​Economic Times.

Го намалуваат холестеролот
Истражувањата покажаа дека црешите, а особено соковите и пијалоците направени од нив, благотворно го намалуваат ЛДЛ холестеролот, кој е најодговорен за поголем ризик од срцев удар.

Сокот од цреша може да биде корисен и за чистење на замастен црн дроб, бидејќи ги намалува триглицеридите, пренесува магазинот City.

Го регулираат крвниот притисок и го спречуваат дијабетесот
Црешите помагаат да се регулираат и систолниот и дијастолниот крвен притисок и на тој начин се стабилизира хипертензијата.

Поради својата киселост, ова овошје има и низок гликемиски индекс, што значи дека не предизвикува скокови на инсулин и на тој начин го спречува дијабетесот. Освен тоа, црешите се одличен извор на јаглехидрати за оние кои веќе имаат дијабетес тип II.

Ги намалуваат симптомите на артритис и гихт
Црешите имаат антиинфламаторни својства и можат да ја ублажат болката, а исто така се добри и за пациентите со остеопороза бидејќи обезбедуваат заштита од абење и кинење на клетките. Сепак, она што е уште поважно е фактот дека ова овошје ја ублажува болката која се јавува како последица на артритис и гихт.

Го подобруваат расположението
Истражувањата покажаа дека црешите, особено слатките, многу добро го подобруваат расположението бидејќи го намалуваат нивото на кортизол – хормонот на стресот.

Зеленило во градовите – за подолг и поквалитетен живот на жителите

ФОТО: pixabay

Во една неодамнешна студија спроведена од тим истражувачи од Институтот за глобално здравје во Барселона, беше заклучено дека градовите треба да се пошумуваат и нивната температура да се намали.

Засадувањето дрвја во урбаните средини може да го намали бројот на смртни случаи директно поврзани со високите температури и топлотните бранови за една третина. Како што наведоа истражувачите, моделирањето откри дека зголемувањето на садењето дрвја за 30 проценти може да ја намали температурата за околу 0,4 степени Целзиусови во текот на летните месеци.

Според истражувачите, од 6.700 предвремени смртни случаи како резултат на високите температури во дури 93 градови низ светот, една третина можела да биде спречена.

Во Европа, нешто помалку од 15 отсто од урбаните области се под засадени дрвја. Студијата на истражувачите, предводена од Тамара Ингман, од Институтот за глобално здравје во Барселона, посочува дека веќе знаеме дека високите температури во урбаните области се поврзани со негативни здравствени исходи, како што се кардиореспираторна инсуфициенција и прерана смрт.

„Нашата цел е да ги информираме локалните заедници и носителите на одлуки за придобивките од стратешко интегрирање на зелената инфраструктура во урбаното планирање. На овој начин би се промовирала поодржлива, поотпорна и поздрава урбана средина“, истакна авторот на студијата.

Терминот „урбан топлински остров“ се поврзува со градови каде што бетонот и асфалтот ја апсорбираат и задржуваат топлината, поради недостаток на вегетација.

Климатските промени веќе го влошија проблемот со глобалното затоплување. Летото 2022 година се смета за едно од најжешките во некои делови на Европа.

Иако повеќе луѓе ширум светот умираат од студ отколку од жештина во Европа, климатските модели предвидуваат дека фаталните болести кои се директна последица на топлината и високите температури ќе бидат сериозен проблем во иднина во следната деценија.

Во Европа температурите се повисоки и тие се последица на климатските промени на нашата планета. Врз основа на дневните просечни температури и истражувањата од 2015 година, констатирано е дека луѓето умираат во периодот од јуни до август. Податоците се дел од анализата за климатско моделирање“, велат истражувачите.

Температурите во градовите
Низ сите градови, 75 отсто од вкупното население живеело во области кои биле најмалку еден степен потопли, додека 20 отсто имале температури најмалку два степени потопли.

Генерално, градовите со највисоки стапки на смртност од температурата се во јужна и источна Европа.

„Ова е важно истражување. „Урбаното садење дрвја на целни места доведува до намалување на смртноста на населението во урбаните средини“, рече Лоренцо Ваинвригт, предавач на Универзитетот во Оксфорд.

Претходните студии покажаа дека зелените површини може да имаат дополнителни здравствени придобивки како што се намалување на кардиоваскуларните болести, деменција и лошо ментално здравје, како и подобрување на когнитивното функционирање кај децата и постарите лица.