Центарот за странски јазици ,,ЛИНГВА НОВА’’ ги започна уписите за претстојната учебна 2013/2014 година

logo

 

Центарот за странски јазици Лингва НОВА е веќе добро познат во нашиот град. Како таков се вбројува меѓу најсовремените училишта од овој тип и тоа не само на територијата на град Струмица туку и пошироко. Училиштето започна со работа во октомври 2005 година и веднаш стана омилено место за сите оние на кои им е неопходна потребата од учење странски јазици.

ЦСЈ Лингва НОВА од своето основање па се до денес има непроменета локација – Дом на  Народна Техника. Самиот објект нуди совршени услови (просторно) за обавување на дејност образование. Центарот располага со модерно опремени училници и канцеларии во кои се организира и одвива наставата.

n.tehnika

Наставата ја предводи искусен и образован наставен кадар – синоним за интересни, интерактивни и ефективни часови. При реализацијата на наставата се користат светски признати и испробани наставни методи и материјали и индивидуален пристап во учењето, при што на сите слушатели за време на предавањата им е подеднакво овозможено да комуницираат на јазикот што го изучуваат.

Во наставата се применуваат нови наставни методи на предавање на материјалот со примена на повеќе аудио-визуелни средства (проектор, компјутер, радио, телевизор, интерактивна бела табла, дополнителни наставни материјали за секој ученик  итн.) ЦСЈ Лигва НОВА има искуство во долгогодишното работење со различни профили на луѓе кои од различни причини доаѓаат кај нас да им помогнеме во совладувањето на одреден јазик.

Нашиот стручен тим од професори со својот сериозен и професионален пристап во работата се труди да постигне секој кандидат да биде оспособен активно да го користи и комуницира на јазикот кој го изучувал.

Постоиме за Вас, да Ви помогнеме да го разберете светот!!!

ЦСЈ Лингва НОВА

logo

Жито Прилеп се засили со две нови ракометарки од Струмица

rukomet

Женскиот ракометен клуб Жито Прилеп кој игра во Скопско супер женската лига потпиша договор со две нови ракометарки за следната сезона.

Повеќе →

Со торта волонтерите и организаторите го прославија успешниот Опен фест 2013

likovna sof 10 den 061_1575x1050

Волонтерите и организаторите кои беа составен дел на овогодишниот фестивал, го прославија заедно крајот на ОПЕН фест организирајќи заедничка вечера. Повеќе →

Струмица ОПЕН фестивал 2013 затворен со хуманитарна акција

likovna sof 10 den 047_1575x1050

Десетодневниот Струмица ОПЕН фестивал 2013 официјално е завршен со синоќешната продажба на сликите од ликовната колонија. Повеќе →

Дванаесет интервенции на ТППЕ – Струмица во изминатата недела

 

fire-1

Во изминатата недела Територијалната противпожарна единица имала вкупно 12 интервенции на подрачјето на општина Струмица, и тоа : гаснење на запален отпаден материјал, гаснење на запалена  сува трева, гаснење на опожарена депонија, гаснење на запалено стрниште, Повеќе →

ВИДЕО: Амадуес бенд успеа да ја распее цела публика на Струмица Опен фестивал

amd

Настапот на Амадеус бенд во склоп на Струмица Опен фестивал успеа да ги крене на нозе сите присутни. Оние кои не успејаа да ја проследа забавата, еве дел од нивниот настап.

 

Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за вторник, 20 август

fudbalska lopta

S. Karagandy - Celtic – х2

V. Plzen - NK Maribor -3+

P. de Ferreira - Zenit Petersburg – 2+

Ol. Lyonnais - Real Sociedad -х2

 

Временска прогноза за Струмица, 20 август

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица Повеќе →

На денешен ден (19-ти август)

slob

На денешен ден,19-ти август во светот се случиле некои поважни настани меѓу кои:

 

Повеќе →

И водителите на Струмица Опен фест заслужуваат аплауз

sof posleden den 001

Секоја музичка група која настапи на ОПЕН фествалот овие три дена доби свое место во медиумите, но да не заборавиме на домаќините кои не водеа низ трите највесели денови оваа лето во Струмица – шармантниот и духовиот Жарко Димитриевски и веселата и секогаш шеговита струмичанка Стојне Стојнева. Одлично го одработија својот дел!

Повеќе →

POP