Реакција на градоначалникот на Струмица Зоран Заев по повод денешната прес конференција на ОК на ВМРО ДПМНЕ Струмица

zaev22

По одржаната прес-конференција ОК на ВМРО ДПМНЕ СТРУМИЦА на која што СтрумицаСити не беше повикана, градоначалникот Зоран Заев со обрати со писмена реакција во која стои: Повеќе →

Општина Струмица на мапата на National Geographic како атрактивна туристичка дестинација

strumica111

Општина Струмица во соработка со ExploringMacedonia.com и National Geographic (http://www.balkansgeotourism.travel) е дел од новиот проект Western Balkans кој врши синтеза на туристичките понуди од секоја балканска земја за нејзина глобална промоција. Повеќе →

Соопштение од организациониот одбор на Струмичкиот карневал – 2013

karneval

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал – 2013 ги известува граѓаните на Струмица за следното : Повеќе →

Реакција од Вице Заев на демант од лицето Горан Поцков

110941

По повод демантот на лицето Горан Поцков, а во врска со прес конференцијата на пратеникот Славе Гошев одржана на ден 12-13.02.2013 година до СтрумицаСити пристигна и реакција од лицето Вице Заев во која стои: Повеќе →

Временска прогноза за четврток, 14 февруари

dozd

Времето денеска во Струмица променливо облачно со помвремени врнежи на дожд. Повеќе →

Две во едно, источникот во модерното – колумна на Митко Гогов

mitko

Ја избрав оваа дата од едноставна причина. На овој ден се случуваат две работи, едната и другата се различни, но поврзани , едната зборува за љубовта, другата за создавањето. Како краевите на еден меч со две острици. Да се боцнеме, од двете страни, овој пат во оваа втора колумна да говориме за убавото! Повеќе →

Еве идејно решение да се зачува редот во струмичките институции…

red

За да се спречат кавгите, лошиот поглед, дишењето на врат, буткање, ,,редењето се под список’’, влегувањето преку ред, можеби и постои решение за струмичките институции… Повеќе →

Акција на ЛК СДММ Струмица по повод Денот на вљубените

lksdmmПо повод Св. Валентин – денот на вљубените, утре во ТЦ ,,Глобал’’ со почеток во 12:00 часот, локалниот клуб на млади од СДСМ – Струмица ќе организира акција под мотото ,,СДММ ве сака’’.

Младите од СДСМ не откриваат што точно ќе се случувања утре во ТЦ ,,Глобал’’, па останува на сите заинтересирани да откријат утре.

Реакција на градоначалникот Зоран Заев по повод денешната реакција на Славе Гошев

zaev12

По одржаната реакција на Славе Гошев, (пратеник во Собрание на РМ од редовите на ВМРО-ДПМНЕ) на која што СтрумицаСити не беше повикана, градоначалникот Зоран Заев со обрати со писмена реакција во која стои:

,,Очигледно е дека на пратеникот Славе Гошев многу работи не му се јасни, па неизбежно ќе биде да му се разјаснат во судска расправа. Но, за да не биде јавноста подложена на гнасни манипулации од страна на дотичниот Господин мора да биде запознаена со вистината.

Пред 2005 година „маркици“ за бензински станици се носат во архитектонски урбанистички проекти, согласно тогашните важечки закони. Таквите „маркици“ не се ставаат во урбанистички планови, а онаму каде што постои намена за стопанска зона, бензинска  станица може да се гради, откако МВР ќе даде сообраќајна согласност за пристап од главниот пат до локацијата за таква станица.

Таквата сообраќајна согласност МВР ја има дадено и пред 2005 година, а истата ја има обновено и на барање (АЛМА КОМЕРЦ), она истото МВР управувано од ВМРО ДПМНЕ, партијата на Славе Гошев. Дополнително, тврдењата на Гошев паѓаат во вода, ако се знае дека АЛМА КОМЕРЦ станува сопственик на парцелата, а ДУП – от е дури отпосле донесен. За овој ДУП согласност дава министерството за транспорт и врски со потпис од министерот Миле Јанакиевски, а сообраќајна согласност МВР.

Останува нејасно, зошто пратеникот Гошев и вчера и денес своите изјави и лажни обвинувања не ги кажува на прес конференции, туку со готови снимки од тие изјави ги „рани“ медиумите.

Се плашите ли Господине Гошев од новинарски прашања на кои ќе немате одговор или нешто друго е во прашање.

Се гледаме на суд Господине Гошев. – стои во писмената реакција на Зоран Заев.

Струмичанец наведувал деца да питачат

pitacenje

Како што пишува ВИС.МК, СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.А.(39) од Струмица за сторено кривично дело „запуштање и малтертирање малолетно лице“. Повеќе →

Capture